Poznáme to všetci študenti- 100x si čítaš ten istý odstavec, pretože si nevieš zapamätať ani to, čo si čítal pred sekundou. Je naozaj ťažké vydať nejakú energiu pre vec, ktorá ťa vôbec nezaujíma. O to ťažšie to je, ak sedíš u seba v izbe a lákajú ťa všetky hry, mobil, televízia a dokonca sa ti ozvali kamaráti, či nevybehneš von.
Aj ty radšej utieraš prach, než sa učíš? Nie si jediný...
Aj keď nad tým sedíš 4 hodiny, zhodnocuješ, že nič nevieš. Problém je v tom, že kvantita nie je zárukou kvality. Niekto, koho učivo zaujme alebo sa vie prekonať, pochopí toho omnoho viac za pol hodinu, ako ty za 3. Začni pracovať múdro a nie tvrdo!
Všetko sa to môže zmeniť pokiaľ pochopíš svojmu systému a zmeníš celý priebeh učenia
- Nájdi si priestor, kde ťa nebude nikto a nič vyrušovať (vypni si mobil, sociálne siete...)
- Urob si svoje vlastné poznámky učiva (bude sa ti lepšie pracovať so svojím výkladom, navyše tak budeš nútený učivo pochopiť)
- Ak ti veta nedáva zmysel, neignoruj ju- nájdi si o tom probléme viac
- Utvor si svoj vlastný režim, napr. ½ hodiny učenia a 5 minút prestávku
Aký typ študenta si ty?
Existujú asi 4 základné typy učenia, ktoré študenti využívajú. Ak sa chceš naozaj snažiť zlepšiť svoje výsledky v štúdiu a zapracovať na svojej motivácii do práce, budeš potrebovať zistiť, aký štýl ti najviac sadne. Väčšinou to príde prirodzene a študent si sám uvedomí, čo potrebuje preto, aby učivo chápal. Pre prípad, že chceš skúsiť nové techniky učenia, vyskúšaj niektoré z týchto:
Vizuálny typ
Je to asi najobľúbenejší typ učenia, kedy si študent najlepšie učivo zapamätá, keď ho uvidí alebo si ho nakreslí. Obľúbené je pre nich používanie grafov a diagramov. Svoj najväčší úspech zaznamenávajú najmä z pozorovania, štúdie vecí a samozrejme aj s vizuálnou pamäťou, kedy si ku každej téme, akoby tvorili obrazový aparát.
Auditívny typ
Pokiaľ ide o prednášky alebo celej triede vykladá učivo učiteľ, tento typ študenta najlepšie chápe o čo ide. Nepotrebuje až tak moc písať, keďže si veľa vecí pamätá už len z počutia. Čo sa týka jeho metódy učenia, najradšej si všetko číta nahlas alebo sa o tom rozpráva. Nemá problém prihlásiť sa a spýtať sa na bližšie detaily učiva, keďže ho najlepšie pochopí práve z výkladu od niekoho iného.
Kinestetický typ
Opakom od vizuálneho, je kinestetický. Tento typ je medzi študentmi asi najmenej obsadený. Ide o študenta, ktorý je neposedný a dlho nikde neobsedí. Je to preto, lebo tento typ študenta potrebuje pohyb, priamy kontakt alebo danú vec vyskúšať. Najlepšie sa im učí tak, že učivo demonštrujú alebo sa jednoducho prechádzajú po miestnosti. Potrebná je hlavne nejaká aktivita a demonštrácia.
Metóda čítania a písania
Síce ide o podobný typ ako vizuálny, skutočne ich spája iba minimum vecí. Títo študenti potrebujú každý text prepisovať vlastnou rukou. Najlepšie sa teda učia iba z vlastných poznámok a preferujú písané slovo. Taktiež si vedia slovo, ktoré nepoznajú vyhľadávať a dopisovať iné podrobnosti. Je to asi najlepšia z metód, ktoré môžeš vyskúšať, keďže nad prepisovaním textu musíš premýšľať a svojsky si ich prispôsobiť, aby si celú vec pochopil.
Každý máme svoju vlastnú techniku, ktorá nám pomáha spracovať učivo, tak aby sme ho pochopili. Biflenie nikdy nie je dobrá cesta. Táto typológia ti má iba dopomôcť k tomu, aby si pochopil tvoj vlastný najlepší spôsob, ktorým sa učiť a tým učenie spraviť o niečo zaujímavejším.
Neplatí to však vždy, vizuálny typ je nevyhnutný pre študovanie výtvarného umenia, sluchový pre hudbu, kinestetický pre šport a pravidelné písanie, prepisovanie a čítanie nevyhnutné pre spisovateľov alebo blogerov.