Kedysi boli ľudia skutočne na všetko, aj na to, čo nám dnes príde ako úplna samozrejmosť. V dnešnej dobe technológií a práce z domu nám to môže prísť až bizarné. Vôbec nie je, je pochopiteľné, že ľudia si museli vypomáhať ako mohli, či už to bolo kvôli zábave alebo povinnostiam.
Rozprávač
Čo by sme dnes robili bez slúchadiel alebo rádia? Celú zábavu nám sprostredkúvajú technológie. Rozprávač bol zvyčajne muž, s príjemným hlasom, ktorý rozprával alebo čítal rôzne žarty, zaujímavosti, všetko možné, aby obyčajných pracovníkoch zabával. Občas nemusel byť najatý šéfom, no samotnými pracovníkmi, ktorí sa počas práce nudili.
Počítač
Počítač bola naozajstná práca pre mladšie ženy, ktoré tak aj volali. Až so začiatkom budovania počítačov, ktoré poznáme aj my dnes tento názov pracovnej pozície zanikol. Práca "počítačiek" spočítala, logicky, v počítaní a výpočtoch.
Ľudský budík
Čo ak by vás ráno nebudil váš budík, ale živý človek? Nie, nenabehol by ti do izby. Títo ľudia mali väčšinou k dispozícii dlhú palicu, ktorou búchali na okno toho, kto im zaplatil. Starali sa teda o to, aby zaklopali vždy na tú hodinu, kedy mal klient vstať. Toto zamestnanie vymizlo po objavení budíka, ktorý nás dnes budí úplne všetkých v našej ľubovolnej hodine.
Nomenclator
Náročné slovo? Pochádza ešte od čias antického Ríma. Nomenclatori boli mladí otroci, ktorí svojho pána nasledovali po všetkých večierkoch a akciách. Najmä tam boli nato, aby im pripomenuli, ktorých všetkých ľudí stretli, zapamätali si ich mená a ak sa pán viac opil, tak aj povedať, čo sa presne dialo. Dnes na to máme kamarátov, Facebook a iné sociálne siete.
Obsluha rozvádzača
Kedysi si si nemohol len tak zavolať kamošom. Prepojiť ťa musela obsluha rozvádzačov. Túto prácu robili väčšinou mladé ženy s dobrými komunikačnými schopnosťami.
Mestský hlásič
Kedysi sa novinky sprostredkovávali pomocou mužov, ktorých hlas bol tak silný, že ich počula celá ulica. Dnes na to máme Twitter, Facebook, noviny a podobne. Inak túto prefesiu vykonáva aj miestny rozhlas.
Mliekar
Toto povolanie je možno známe aj tebe. Väčšinou mladý muž nosieval každé ráno do domácnosti čerstvé mlieko a prázdnu fľašku si zobral. Dnes táto profesia už neexistuje kvôli dlhotrvácnemu „mlieku“ a chladničkám. Ten, kto má však záujem o kvalitné mliečne výrobky, sa stále môžu sami zastaviť na našich slovenských chovných staniciach alebo salašoch.
Únoscovia tiel
V 19. storočí existoval job „únoscovia tiel“ a presne tak, išlo o únoscov mŕtvol. Človek by to možno povedal na skoršie obdobia, ale 19. storočie? Tak možno ťa trochu upokojí to, že tieto telá neboli nijako zneužívané, používali sa na vedecké účely. Cesta k týmto telám bola ilegálna. Mŕtvoly, ktoré sa vtedy predávali boli veľmi nákladné a ak aj univerzity nemali na to peniaze, stále chceli svojím študentom zaručiť kvalitné vzdelanie.
Zaujalo ťa niektoré z povolaní? Minulosť je naozaj pozoruhodná vec, tí čo sa ju učia určite chápu o čom je reč. Stále je čo nové sa dozvedať a to aj ohľadom prác a brigád. Napríklad vďaka vyššie uvedeným povolaniam krásne vidíme kam sme sa s našimi novými objavmi dostali.