Nehýbať sa a celý deň sedieť nie je pre tvoje telo zdravé. Okrem toho, že po nejakom čase začneš cítiť bolesti chrbta, krku, očí, hlavy alebo karpálny tunel, pokiaľ sa vôbec nehýbeš a nijako nevyvážiš čas sedenia s nejakou aktivitou skôr či neskôr sa môže tvoj zdravotný stav ešte viac zhoršiť.
Zdravotné riziká sedavého zamestnania
Moderná doba ponúka mnoho pozícii, ktoré sa vykonávajú v sede. Nielen kancelárske práce, ale aj práce, ktoré vyžadujú cestovanie, ako napríklad profesia vodiča kamiónu, autobusu, rušňovodiča alebo taxikára.
Sedenie vedie k mnohým ťažkostiam, počínajúc svalovým napätím, bolesťou chrbta, krčnej chrbtice, hlavy a pod. Tieto ťažkosti dokážete zmierniť pomocou vhodnej ergonomickej stoličky, stále však nenahradí starý dobrý pohyb. Šport, beh, cvičenie v posilňovni alebo masáže sú aktivity, ktorými môžete vyvážiť neustále sedenie.
Nedostatok pohybu však podporuje priberanie. Ak sa človek počas dňa dostatok nehýbe + nahrádza zdravú stravu nezdravou, fast foodom a sladkosťami je možné,m že začne čoskoro priberať. S vysokou váhou až obezitou sa pája mnoho iných nepríjemností, ako je vysoký tlak, cukrovka a zvýšený cholesterol.
Zdravá strava nie je všetko, podstatný je aj pohyb!
Pri sedení však netrpí iba vrchná časť tela, nohy postihuje tiež. Sedenie nepodporuje rovnomerné prúdenie krvi, skôr ju môže pozastaviť práce v oblasti nôh, keďže sú zohnuté a nevykonávajú nijaký pohyb. To potom vedie k bolesti žíl, ktoré môžu opuchnúť alebo sa vyduť - inak to poznáme ako kŕčové žily.
Ďalším následkom môže byť trombóza, čo je krvná zrazenina vnútri žily spôsobená stálym sedením.
Čo by si mohol zmeniť
Sedenie ti síce nepríde namáhavé, ale pre tvoje telo je to pomalý zabijak. Najjednoduchšie, čo vieš urobiť je postaviť sa. Takisto môžeš skúsiť:
-
Zlepšiť si svoje pracovné prostredie - ergonomická kancelárska stolička alebo kľakačka, pracovný stôl, počítač vo výške očí, pohodlná klávesnica a pod.
-
Každých 30 minút sedenia sa postaviť
-
Vyskúšaj sa niekedy postaviť a pracovať v stoji
-
Poprechádzaj sa so svojimi kolegami - na obed, meeting a pod.
Pozri si video s 10-minútovým návodom s jednoduchými cvikmi, ktoré by si mohol zahrnúť do svojej pracovnej rutiny, alebo vyskúšať po práci a dlhom sedení za PC alebo TV.
Aktivity, ktoré sa väčšinou vykonávajú v sede je potrebné vyvážiť pohybom, aby sa vaše telo aj myseš cítili lepšie. Navyše, cvičenie a celkovo pohyb podporuje tvorbu endorfínov a dopamínu, takže sa následne môžete cítiť viac motivovane a produktívnejšie