Zamestnávateľ, ktorý prijíma brigádnika vždy uprednostní šikovnejšieho kandidáta - teda toho, ktorý už má nejaké zručnosti, ktoré mu pomôžu pri vykonávaní práce, hoci nemusia byť pre ne úplne kľúčové. Dôležité preto je vzdelávať sa a nie len vyhľadávať brigády, pri ktorých sa žiadna zručnosť nevyžaduje.
Každá firma, ktorá na trhu funguje, produkuje výrobky či ponúka služby svojim klientom, má svoje ekonomické a výrobné ciele, ktoré dosahuje práve prostredníctvom zručností svojich zamestnancov.
Tieto zručnosti musia mať najvyšší predstavitelia organizácie – top manažéri, ako aj zamestnanci na nižších postoch vykonávajúcich administratívne, či pomocné práce. Organizácie si preto vyberajú zamestnancov, ktorí môžu čo najefektívnejšie napĺňať ich ciele.
Je dôležité rozoznávať medzi zručnosťami, ktoré sú vyžadované pri brigádach a zručnosťami vyžadovanými pri pozíciách na trvalý pracovný pomer.
Tie pri brigádach obyčajne nie sú tak náročné a neviažu sa na predchádzajúce zamestnanie (napr. prax v odbore minimálne 3 roky). Pri brigádach sa s veľkými nárokmi so strany zamestnávateľa stretávame len zriedka, obyčajne ide potom o lepšie platené brigády. Rozoznávame tri základné typy zručností, o ktorých si niečo povieme.
Osobné zručnosti brigádnika
Medzi osobné zručnosti zaraďujeme všetky tie, s ktorými ste sa narodili a ďalej ich rozvíjate počas života, hlavne vašimi osobnými skúsenosťami, ale napríklad aj skúsenosťami iných ľudí, s ktorými komunikujete. Každá ďalšia vaša skúsenosť, alebo skúsenosť vášho známeho vám pomáha túto zručnosť rozvíjať. Ako príklady osobných zručností môžu byť napríklad: trpezlivosť, predstavivosť, tolerantnosť, dochvíľnosť a iné. Takéto zručnosti môžete pokojne opisovať ako vaše silné stránky.
Samozrejme existujú aj negatívne osobné zručnosti, ktoré sú obyčajne opozitami spomínaných zručností. Tieto by ste sa mali snažiť obmedzovať v čo najväčšej miere a snažiť sa tieto negatívne zručnosti mať pod kontrolou. Keďže ide o vaše slabé stránky, na pracovnom pohovore sa často stretnete s otázkou práve o nich. V tom prípade sa ich snažte opísať v kontexte, ktorý nesúvisí s pozíciou, na ktorú sa hlásite a uveďte konkrétne príklady, kedy sa vám darí týmto slabým stránkam odolávať.
Informačno-odborné zručnosti brigádnika
Ak hovoríme o informačno-odborných zručnostiach, ide o všetky tie, ktoré ste sa naučili popri štúdiu, na rôznych kurzoch, seminároch, workshopoch a podobne. Ešte väčšou výhodou je, ak máte nejaký doklad- certifikát, ktorý zamestnávateľa uisťuje, že tieto zručnosti naozaj ovládate aj s informáciou na akej úrovni. Online vzdelávací kurz môžete absolvovať aj priamo na stránkach portálu Brigada.sk. Každý úspešný absolvent kurzu získa aj originálny certifikát.
Ak sa táto zručnosť pri pracovnej pozícií vyžaduje a vy máte takýto doklad, vaše šance na úspech sú v porovnaní s konkurenciou vyššie. Obyčajne sa však nevyžaduje jediná takáto zručnosť, ale celý zoznam zručností. Čím viac ich ovládate (na čo najvyššej úrovni), tým sa vaša šanca na získanie brigády zvyšuje.
Za informačno-odborné zručnosti môžeme považovať napríklad: programovanie, ovládanie techník alebo prác so strojmi, jazykové schopnosti a skúsenosti, účtovnícke znalosti, znalosť strojopisu, rôznych PC softvérov a pod.
Hlavne pri IT brigádach alebo administratívnych brigádach sa vyžaduje hneď niekoľko rôznych zručností. Obyčajne však platí, čím viacej zručnosti zamestnávateľ vyžaduje od brigádnika, tým vyššia je jeho mzda. V tomto prípade by sa napríklad ani brigáda v Stropkove nemala mzdou priveľmi líšiť od totožnej brigády v Bratislave. Nie vždy to tak v skutočnosti aj funguje.
Prenosné zručnosti brigádnika
Veľmi dôležité z pohľadu vášho budúceho zamestnávateľa budú vaše prenosné zručnosti. Ide o zručnosti, ktoré ste nadobúdali vo vašej predošlej práci. Ide o rôzne komunikatívne zručnosti, kreatívne myslenie, riešenie problémov v krízových situáciách a pod. Tieto zručnosti sú veľmi cenné, keďže za nimi stojí niekoľkoročná prax, ktorú si môže budúci zamestnávateľ overiť.
Ak od predošlého zamestnávateľa máte len samé pozitívne referencie, čo sa týka vašej práce, tak má váš budúci zamestnávateľ dôvod navyše, aby vašim zručnostiam veril. Pre zamestnávateľa je dôležité akú hodnotu mu do firmy prinesiete, všetky vaše prenosné zručnosti pomáhajú tvoriť túto hodnotu.
Učiť sa a získavať tieto prenosné zručnosti vám pomáha vaša práca, myšlienky, ktoré sú v nej zabudované, vaše vzdelanie, ktoré v kombinácií s prácou ktorú vykonávate je veľmi dôležitou praxou, ktorá vám pri získaní novej pracovnej pozície veľmi pomôže.
Zhodnoťte sa
Na záver pred tým než začnete hľadať novú brigádu, či zamestnanie je veľmi dôležité ohodnotiť sám seba, svoje zručnosti, schopnosti a skúsenosti. Tomu musíte prispôsobiť aj hľadanie brigády. Čím lepšie sa dokážete ohodnotiť, tým ľahšie sa vám nové zamestnanie bude hľadať.