do:
Eur / hod.

6 praktických tipov pre telefonický pohovor

6 praktických tipov pre telefonický pohovor

Telefonický pohovor je obyčajne druhým z troch kôl výberového procesu. Niekedy to môže byť aj finálové kolo, pri ktorom sa zamestnávateľ rozhodne prijať uchádzača. V praxi sa však môžete stretnúť skôr s prvou možnosťou. Viete ako sa na telefonický pohovor pripraviť? V tomto článku nájdete 6 užitočných tipov.

Telefonický pohovor využívajú personalisti stále častejšie aj na Slovensku. Preto by vás nemalo prekvapiť, že si s vami personalista dohodne telefonický pohovor, príp. môže sa stať, že vám znenazdajky zavolá a spýta sa či máte čas na niekoľko otázok. Aj v tomto prípade ide o telefonický pohovor, pri ktorom personalista zisťuje ako viete reagovať na situáciu bez prípravy.

Obyčajne vás však personalista na termín telefonického pohovoru upozorní niekoľko dní vopred, a tak máte dostatok času sa naň pripraviť. Osobný pracovný pohovor sa od toho telefonického pohovoru veľmi nelíši, má však niekoľko špecifík, na ktoré by ste si mali dať pozor.

Spravte si prieskum

V tomto čase by ste si mali zistiť čo najviac informácii o spoločnosti, o ktorej pracovné miesto sa uchádzate, spraviť si taký malý prieskum. Vykonáte ho veľmi jednoducho, navštívite webovú stránku spoločnosti, kde zaručene nájdete veľké množstvo informácií. Ak by vám tieto informácie nestačili, stačí ak do Google zadáte názov spoločnosti a dostanete kopu ďalších informácií.

Ak náhodou poznáte človeka, ktorý už v danej spoločnosti pracuje, alebo pracoval, neváhajte ho kontaktovať a spýtať sa na nejaké veci, ktoré sa inak nedočítate (firemná kultúra, platy, nadriadený, systém práce a pod.). Toto všetko vám pomôže sa dostatočne zorientovať a pred personalistom „budete v obraze“, čo je pri pohovore veľmi dôležité. Pri takomto prieskume vám určite napadne aj niekoľko otázok, ktoré by ste sa vy spýtali personalistu, napríklad ohľadom pracovných podmienok. Neváhajte tak urobiť, hneď ako vám dá personalista priestor na vaše otázky.

Nájdite si tiché a pokojné miesto

Nikdy nesúhlaste s telefonickým pohovorom, ak práve šoférujete, alebo máte okolo seba čulý ruch (ste v obchode, kráčate domov z práce alebo zo školy) a pod. O tejto skutočnosti dajte hneď vedieť personalistovi, ospravedlňte sa a nechajte ho navrhnúť iný, vhodnejší termín.

Keďže však o telefonickom pohovore viete obyčajne niekoľko dní dopredu a jeho termín si dohodujete s personalistom, mali by ste byť pripravený, že vám personalista v tom čase zavolá. Určite by však nebolo dobré ani pre vás ani pre personalistu, ak by váš telefonický hovor bol niečím / niekým rušený.

Najlepšie je byť na tichom mieste za stolom (môžete aj stáť ak sa vtedy cítite lepšie), hlavne však v tichej miestnosti, kde viete, že v tom čase nikto nebude vchádzať a vyrušovať vás. Veľmi vhodné je byť oblečený približne tak, ako by ste šli na osobný pohovor. Hoci vás personalista neuvidí, budete sa cítiť lepšie a budete aj viac sebavedomý. Sebavedomie na pohovore je veľmi dôležité.

Nemuselo by dopadnúť dobre, ak by ste absolvovali telefonický pohovor tesne po tom, ako ste vstali z postele, prípadne ešte v posteli a v pyžame. Hoci by to personalista nemal šancu zistiť, váš výkon by to mohlo výrazne ovplyvniť.

Pripravte si papier a pero

Napriek tomu, že si myslíte, že si pri telefonáte všetko zapamätáte, nemusí to byť tak. Telefonický pohovor môže trvať 5, ale aj 25 minút a žiadny podstatný detail z neho by vám nemal uniknúť. Musíte byť pripravený vnímať v každej chvíli a pozorne si zapisovať dôležité poznámky. Pripravte si preto zápisník, alebo aspoň papier a pero.

Okrem papiera a pera by ste mali mať pred sebou aj inzerát s ponukou práce, na ktorú ste reagovali. Budete tak mať pred očami požiadavky, ktoré personalista bude cez telefonický pohovor overovať.

Buďte pripravený na jednoduché otázky

Asi sa pýtate, aké to sú „jednoduché otázky“ pri telefonickom pohovore. Jednou z jednoduchých otázok, ktoré sa môže personalista spýtať je: „Prečo si hľadáte prácu?“, alebo: „Prečo vás zaujala naša ponuka?“. Na tieto otázky by ste mali mať vopred pripravené odpovede (približne na 30 sekúnd). Neučte sa ich v žiadnom prípade naspamäť, len si odpovede premyslite.

Tradičné otázky na pracovnom pohovore sú už väčšine uchádzačov dobre známe, personalisti ich však používajú stále menej. Stále viac ich zaujímajú vaše zručnosti a skúsenosti, ktoré podrobnejšie rozoberajú. Veľmi záleží od toho o akú pozíciu a v akej spoločnosti sa uchádzate.

Nezľaknite sa telefonického pohovoru v angličtine

Pri telefonickom pohovore sa vám ľahko môže stať , že personalista zrazu „prepne“ na angličtinu. Nezľaknite sa toho a pohotovo reagujte v tomto jazyku. Ak pracovná pozícia vyžaduje aktívnu znalosť anglického jazyka, je takmer isté, že časť telefonického pohovoru, príp. aj celý pohovor bude vedený v tomto jayzku.

Personalista tak vie veľmi rýchlo zistiť, či sa vaše jazykové zručnosti uvedené v životopise, zhodujú so skutočnosťou. Aj preto vždy odporúčame v životopise nepreceňovať svoje zručnosti. Ak cudzí jazyk naozaj ovládate, nebudete mať s týmto žiaden problém.

Napíšte ďakovnú správu po pohovore

Len veľmi malá časť uchádzačov (cca 1%) po telefonickom pohovore, ale aj po osobnom pohovore, posiela personalistovi, resp. osobe, ktorá s ním viedla pohovor, ďakovnú správu. Vašim cieľom na pohovore by malo byť vyčlenenie sa z davu  a snaha pozitívne zaujať. Práve tým, že pošlete ďakovnú správu po pohovore môžete personalistu príjemne prekvapiť a zaujať. Správa môže byť úplne jednoduchá, poďakujete za jeho / jej čas, samozrejme nesmie chýbať pozdrav na úvod aj na záver.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

Aktualizácia našich online vzdelávacích kurzov

S radosťou oznamujeme, že sme na našom portály pre vás aktualizovali ponuku online vzdelávacích kurzov! Naša snaha o poskytovanie kvalitného vzdelania zadarmo nás motivuje neustále vylepšovať naše kurzy a prispôsobovať ich potrebám našich užívateľov.

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis