Nie len ženy si pred pracovným pohovorom kladú otázku „čo si obliecť na pracovný pohovor?“. Aj muži pred svojim šatníkom často strávia kopec času, kým si vyberú niečo, v čom sa na pohovore ukážu. Tí, čo nad tým pre istotu ani nepremýšľajú a oblečú si prvé, čo v šatníku uvidia, si obyčajne nezvolia práve najvhodnejšie oblečenie pre pracovný pohovor. |
Veľa z týchto uchádzačov si povie, že oblečenie by nemalo nijak rozhodovať o získaní pracovnej pozície. Personalista by si mal všímať hlavne skúsenosti a schopnosti uchádzača, nie jeho výzor a oblečenie. No personalista si vytvára váš celkový obraz a prvý dojem z uchádzača je pritom tiež dôležitý. A obyčajne je to práve oblečenie a upravenosť uchádzača, čo si všimne personalista ako prvé, ešte skôr než naňho prehovoríte. Preto netreba zvolenie vhodného oblečenia na pracovný pohovor podceňovať.
Základné zásady oblečenia na pracovný pohovor
Pre obe pohlavia platí to isté: Na pracovný pohovor sa treba obliecť výhradne slušne a nevyzývavo. Pre každého však tieto pojmy môžu predstavovať niečo iné, preto je dôležité stanoviť, čo je vhodné na pracovný pohovor a čo naopak už pracovný pohovor vhodné nie je.
Samozrejme pri rozhodovaní, čo si na pracovný pohovor obliecť, je dôležité brať do úvahy aj pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Je iné ak sa chystáte absolvovať pracovný pohovor na asistenta manažéra a napr. pomocného pracovníka v sklade.
Pri pozíciách na úradoch, v banke, v štátnej správe by malo byť oblečenie formálne. Pri kreatívnych pozíciách to môže byť aj rôzne kreatívne, nápadité oblečenie. Samozrejme aj to vždy s mierou.
Poradiť v obliekaní vám môže aj to, ak si pozriete nejaké fotografie zo spoločnosti, o ktorej pozíciu sa uchádzate a zistíte tak, čo si zamestnanci v spoločnosti obliekajú (samozrejme nemáme na mysli pracovný odev).
Pravidlom by malo byť formálnejšie oblečenie, žiadne rušivé doplnky, či tričká s nápismi (hlavne ak sú nápisy výrazné a mohli by niekoho urážať, či zosmiešniť).
Čo si obliecť na pracovný pohovor – ženy
Ženy to majú s obliekaním na pracovný pohovor trochu náročnejšie ako muži, no ak si dajú záležať, nemôžu nič pokaziť. Pre ženy, no rovnako aj pre mužov platí, aby oblečenie nebolo príliš vyzývavé. Veľký výstrih, či výstredné oblečenie na personalistu nemusia zanechať dobrý dojem, skôr naopak.
Veľmi vhodné pri ženách je, aby prišli na pracovný pohovor v kostýme. Ďalšou možnosťou sú napríklad čierne nohavice a blúzka. Pozor je treba si dať aj na obuv. Nie je vhodné ak príde žena na pracovný pohovor v šľapkách alebo žabkách. S doplnkami treba byť tiež opatrný. Nezabudnite, že menej je niekedy viac.
Ženy majú zvlášť veľké problémy pri pracovnom pohovore, čo sa týka mejkapu. Ten by mal byť v prvom rade decentný.
Čo si obliecť na pracovný pohovor – muži
Muži to obyčajne s obliekaním na pohovor majú jednoduchšie ako ženy, no napriek tomu mnohí z uchádzačov oblečeniu neprikladajú žiadnu váhu. Preto sa často stane, že aj pri pohovore na pozície, ktoré si vyžadujú pri práci formálne oblečenie uchádzač príde na pohovor v rifliach, tričku a teniskách. Neznamená to automaticky, že tento uchádzač nebude na pozíciu prijatý, ale dobrý dojem na personalistu určite nespraví.
Vhodné na pracovný pohovor si je obliecť košeľu, sako, kravatu, prípadne oblek (určite nie biely),k tomu topánky. Dôležité je, aby bolo všetko čisté a oblečenie vyžehlené. Absolútne nevhodné, dokonca aj v lete, sú krátke nohavice a topánky s otvorenými prstami. Farby oblečenia by nemali byť veľmi výrazné a prehnané.
Môže si personalista vybrať uchádzača podľa oblečenia?
Stručne sa dá táto otázka dá zodpovedať: Môže. Personalista môže mať aj podvedome lepší pocit z uchádzača, ktorý vyzerá upravene a napriek tomu neodpovedá na všetky otázky úplne správne. Oblečenie a celkový výzor je niečo, čo môže jednoducho zvládnuť každý uchádzač. Ak sa sám v móde neorientuje, ľahko si nechá poradiť od známeho, prípadne si prečíta informácie o vhodnom oblečení na pracovný pohovor.
Personalista nikdy nebude vyžadovať a hodnotiť aké značky má uchádzač na sebe, ale o celkový dojem a vhodnosť vybraného odevu na pracovný pohovor. Ako sme už spomínali oblečenie má byť v prvom rade vkusné a až na niekoľko výnimiek by malo byť formálne. Ideálne je ak sa v oblečení cítite pohodlne a nie ako v kazajke. Zvoľte si niečo vkusné a zároveň si to radi obliekate.
Ak ste zvládli obliekanie na pohovor, čakajú vás nie vždy jednoduché otázky personalistu. Ak ich chcete vidieť a otestovať sa, či by ste vedeli na ne reagovať, vyskúšajte simulátor pracovného pohovoru.