Lepšie platená študentská brigáda alebo neplatená pracovná stáž, ktorá umožní lepšie uplatnenie v budúcnosti? Aj to je otázka, ktorú si kladú mnohí vysokoškolskí študenti, ale aj celkom veľká časť stredoškolákov. Túto dilemu riešia od nástupu na štúdium, keďže práve náklady na štúdium nie sú dnes najmenšie. |
Veľká časť študentov teda nemá priveľmi na výber a vyberajú si cestu lepšie platenej brigády, hoci sa vôbec netýka ich odboru a do budúcnosti pre nich nebude mať ani sčasti taký prínos ako by mala študentská pracovná stáž. Riešením by boli platené stáže, no v súčasnosti len veľmi malá časť firiem ponúka študentom platenú stáž, kvôli nákladom s tým spojených. Na Slovensku ide prevažne o veľké spoločnosti, ktoré si vyberajú len tých najlepších študentov.
Pre dobrodružnejšie typy, ktoré majú záujem na sebe pracovať je ideálnym riešením hľadať si stáž v zahraničí. Takéto zahraničné stáže sú skoro všetky platené a v porovnaní so slovenskými platmi, dokonca veľmi dobre. Pri hľadaní takejto zahraničnej stáže sú nápomocné aj školy, ktoré ponúkajú svojim študentom rôzne programy zabezpečujúce druhy stáží podľa odboru a podľa krajín.
Stáž nezíska hocikto
Dostať sa na stáž, však nie je tak jednoduché. Spoločnosti si vyberajú len tých najlepších a najsnaživejších študentov. Dôležité je preukázať záujem a schopnosti, hlavne čo sa týka jazykových znalostí a študijných výsledkov študenta. Výber stážistov prebieha rovnako ako výber brigádnikov. Obyčajne sa začína telefonickou predselekciou, pokračuje sa pracovným pohovorom s personalistom a neskôr aj samotným manažérom spoločnosti.
V prípade, že to daná stáž vyžaduje, môže sa robiť ešte ďalšie testovanie v hodnotiacich centrách, tzv. assessment centers zameraných na zručnosti a schopnosti potrebné pri práci.
Predošlá prax nie je rozhodujúca
Výhodou oproti brigáde je, že firma neberie taký ohľad na prechádzajúce skúsenosti. Pozvaní na pracovný pohovor sú aj študenti, ktorí nemajú žiadnu prax, avšak na pohovore sa musia prejaviť skutočný záujem a svoju šikovnosť. Mať skúsenosti s nejakou stážou, brigádou, či absolvovaný študijný pobyt v zahraničí je každopádne výhodou, keďže študent vie lepšie reagovať a prispôsobiť sa pracovnému prostrediu v novej spoločnosti. Niekde však treba začať, najlepšie čo najskôr.
Po ukončení stáže je každý stážista ohodnotený jeho nadriadeným a v prípade, že s jeho prácou bol veľmi spokojný, často sa stáva že študentom tieto spoločnosti navrhnú po skončení alebo popri štúdiu aj trvalý pracovný pomer.
Brigáda v zahraničí vs. stáž na Slovensku
Podobne dobre sa však dá zarobiť aj na brigáde v zahraničí. Obľúbené sú hlavne brigády v Nemecku a brigády v Británii. Študenti si tu majú možnosť vybrať z niekoľkých dobre platených pracovných pozícií. Výhodou je, že výberový proces nie je až tak náročný ako je to pri stážach a možnosť získať brigádu v zahraničí má takmer každý, kto prejaví skutočný záujem a je aktívny v hľadaní.
Pre pracovnú pozíciu sa taktiež v každom prípade bude vyžadovať znalosť nejakého cudzieho jazyka, avšak môžete si vybrať pozície, ktoré ho vyžadujú ovládať len na mierne pokročilej úrovni (zber ovocia, pomocné práce). V prípade, že sa po prvej skúsenosti s brigádou v zahraničí v jazyku zdokonalíte, ďalší rok už môžete hľadať pracovné pozície s pokročilejšou úrovňou jazyka (čašník, personál v hoteli, sprievodca, atď.).
V súčasnosti pre mladých ľudí nie je vôbec ľahké rozhodnúť sa medzi brigádou a stážou. Študenti, ktorí si musia hradiť štúdium zo svojho a nie sú sponzorovaní svojimi rodičmi, to majú o to ťažšie, že musia hľadať riešenie, ktoré im zabezpečí nie len rozvoj ich pracovnej kariéry a možnosť lepšieho uplatnenia v budúcnosti, ale zároveň aj zabezpečiť financie, potrebné na štúdium. Riešenia a pomoc sa však vždy ponúkajú, treba byť aktívny, usilovný a snažiť sa dosiahnuť svoje ciele. Najviac stáži na Slovensku momentálne ponúkajú spoločnosti so sídlom v Bratislave. Študent resp. absolvent by mal preto zvážiť aj dochádzanie do iného regiónu, kde je možností viac.