Životopis je formálnym dokumentom, ktorý je prvým kontaktom personalistu, či zamestnávateľa s vami ak sa uchádzate o brigádu či prácu. Prvý dojem je veľmi dôležitý a často si ho utvorí personalista už zo životopisu. Preto ak chcete, aby bol dojem čo najlepší , mali by ste životopisu prikladať takú váhu, akú mu prikladá aj personalista. |
Otázku „Ako vytvoriť životopis“ rieši drvivá väčšina uchádzačov o prácu, zvyšok si so životopisom hlavu neláme, a tomu zodpovedá aj konečný výsledok uchádzania sa o prácu. Už aj zo životopisu totiž personalista môže určiť či sa daný človek bude na ponúkanú prácu hodiť, alebo nie.
Štruktúrovaný životopis je najbežnejšou formou životopisu, ktorý vyžaduje drvivá väčšina spoločností od svojich uchádzačov. Štruktúrovaný práve preto, že údaje, ktoré doňho vkladáte majú istú predpísanú štruktúru, resp. mali by ju mať.
Základné predpoklady dobrého životopisu
Životopis by mal spĺňať niekoľko základných predpokladov, bez ktorých stráca hodnotu, ktorú personalista od životopisu očakáva. Ak idete napísať životopis, ešte skôr ako sa do toho pustíte mali by ste zistiť, čo má a čo nemá životopis obsahovať, ako má životopis vyzerať po formálnej stránke.
Životopis by mal byť:
- pravdivý
- profesionálny
- primeraný pracovnej pozícii
- prehľadný
- pravopisne správny
Na týchto 5P pri písaní životopisu nikdy nezabúdajte. Mal by to byť úplný základ, od ktorého sa budete odrážať. Ani pri jednej z týchto vlastností by ste nemali poľaviť, pretože všetky sú rovnako dôležité. Pozor si však dávajte v prvom rade na pravdivosť a gramatiku. Klamstvo sa obyčajne odhalí okamžite na pracovnom pohovore alebo po krátkej dobe v zamestnaní. Gramatika v životopise je samostatná kapitola, ktorej sme sa už venovali. To že životopis by mal byť bez pravopisných chýb je samozrejmosťou.
Kontaktné údaje, vzdelanie a prax v životopise
Keď dodržíte tieto zásadné veci, pokračujete samotným uvedením svojich údajov do životopisu. V životopise nezabúdajte uviesť svoje kontaktné údaje (meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo). Personalisti odporúčajú prikladať k životopisu aj fotografiu, tá však nie je povinná. Taktiež si dajte pozor pri jej výbere. Nemalo by ísť o žiadnu momentku, či foto z dovolenky.
Ďalej uvádzate svoje vzdelanie. Základnú školu do životopisu neuvádzajte. Ostatné školy uveďte všetky, hoci ste aj niektorú z nich nedokončili. Nezabudnite na zahraničné študijné pobyty, ak ste nejaké absolvovali. Nezabudnite uviesť aj nejaké konkrétnejšie údaje o zahraničnom pobyte.
Najdôležitejšou súčasťou životopisu je predchádzajúce zamestnanie, teda prax. Do životopisu personalisti odporúčajú uviesť všetky absolvované zamestnania. Preto nič nevynechajte. Časové medzery v životopise by sa nemali nachádzať. Ak ste neboli v nejakom čase zamestnaný uveďte, že ste boli v tom čase evidovaný na Úrade práce.
Pri všetkých zamestnaniach uveďte aspoň v skratke náplň práce, pri relevantných ho popíšte detailnejšie. Ak ide o neznámy a nič nehovoriaci názov spoločnosti, v skratke ju charakterizujte. Ako vzdelanie, tak aj štúdium uvádzajte od posledného dosiahnutého, resp. aktuálneho.
Zručnosti v životopise
Ďalej v životopise nezabudnite uviesť vaše znalosti a zručnosti. Spomeňte najmä jazykové znalosti, počítačové znalosti a administratívne resp. ekonomické znalosti. Pri každej znalosti uveďte aj úroveň (začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý, expert).
Ak ste držiteľom vodičského preukazu uveďte skupinu, ktorej ste držiteľom. Dobré je uvádzať aj približný počet najazdených kilometrov.
V skratke opíšte aj svoje osobné vlastnosti. Dajte si však pozor, aby ste do životopisu neuviedli nejaké vlastnosti opísané z internetu. Tie totiž uvádza drvivá väčšina uchádzačov a personalista ich už nijak neocení. Skúste byť trochu kreatívny, prípadne požiadajte vašich známych, aby vás charakterizovali. Pri pracovnom pohovore pravdepodobne budete musieť na konkrétnych príkladoch uviesť, prečo ste zvolili práve tieto charakteristiky.
Veľmi dôležité je vedieť aj to, čo v životopise neuvádzať, resp. čo by vám mohlo viac uškodiť ako pomôcť. Personalista si totiž utvára z vášho životopisu obraz o vás. Ak bude váš životopis chaotický s chybami a neprofesionálny, rovnaký názor si spraví aj o vás, čo by mohlo znamenať, že vás ani neposunie do ďalšieho kola, ktorým je pracovný pohovor.
Na záver svoj životopis dôkladne skontrolujte, príp. ak si v gramatike veľmi neveríte, dajte ho skontrolovať niekomu, kto gramatiku ovláda. Takto pravdivý, profesionálny a gramaticky správny životopis môžete poslať vášmu budúcemu zamestnávateľovi.
Odporúčame pozrieť si aj vzor životopisu, ktorý sa riadi všetkými pravidlami opísanými vyššie.