Napísať dobrý motivačný list môže byť tým správnym dôvodom prečo si vás personalista, či priamo budúci zamestnávateľ pozve na osobný pracovný pohovor do spoločnosti. Len kvalitne napísaný motivačný list však má potenciál, že ho človek, ktorému je adresovaný ocení. |
Čo je motivačný list?
Ešte skôr ako začnete motivačný list písať, mali by ste vedieť čo to motivačný list je a k čomu vlastne slúži. Mnoho ľudí totiž „motivačný list“ napíše bez toho, aby vôbec vedeli aký je jeho účel a ako by mal asi vyzerať.
Motivačný list je formálny dokument, ktorý je akýmsi sprievodným dokumentom životopisu. Nie každá spoločnosť od uchádzačov motivačný list vyžaduje. Pri reagovaní na väčšie množstvo ponúk je však veľká pravdepodobnosť, že sa stretnete aj s potrebou poslania motivačného listu.
Motivačný list slúži na predstavenie uchádzača. Podrobnejšie opisuje a vysvetľuje údaje stručne charakterizované v životopise. Okrem toho doň uchádzač vkladá a opisuje svoj záujem o pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádza. Vyzdvihnúť v ňom môžete vaše konkrétne zručnosti, ktoré spĺňajú alebo prekonávajú požiadavky pracovnej ponuky.
Úlohou motivačného listu je zanechať dobrý dojem a akúsi jedinečnosť uchádzača, ktorý motivačný list písal. Len v tom prípade bol cieľ motivačného listu naplnený.
Ako písať motivačný list
Ako sme už spomínali, motivačný list je formálny dokument, a tak má aj nejakú štruktúru, ktorú by ste mali v čo najväčšej miere dodržať. V opačnom prípade môže byť motivačný list dosť rozpačitý a chaotický, a to je práve to, čo nechcete. Motivačný list by mal byť jednoduchý a prehľadný. Rozsah motivačného listu by mal byť maximálne jedna A4 strana.
a) Hlavička. Motivačnému listu by nemala chýbať hlavička, ktorá obsahuje meno, adresu, telefón a e-mail adresáta, názov a adresa spoločnosti, ktorej motivačný list posielate (adresovať by ste ho mali konkrétnej osobe), dátum a miesto.
b) Obsahová časť listu. Úvod motivačného listu by ste mali orientovať hlavne na spoločnosť, v ktorej sa o prácu uchádzate. V pár vetách by ste mali ukázať, že máte dostatok informácii o danej spoločnosti a oblasti jej pôsobenia a samozrejme uviesť dôvod, prečo sa o danú pracovnú pozíciu uchádzate. Snažte sa vyzdvihnúť vaše znalosti, zručnosti a skúsenosti vždy tak, aby boli relevantné s danou pracovnou ponukou.
Všetky informácie v motivačnom liste vždy opisujte v pozitívnom tóne, nespomínajte nič negatívne. Mali by ste zdôrazniť, prečo by si personalista resp. zamestnávateľ mal vybrať práve vás, čo by ste mohli do spoločnosti priniesť.
Nezabudnite, že pri písaní akéhokoľvek formálneho dokumentu, ktorý bude okrem vás čítať aj iná osoba dbajte na gramatiku v komunikácii so zamestnávateľom. Určite viete, že vám ide o veľa. Nezahoďte si šancu práve gramatickými chybami v motivačnom liste, či životopise.
c) Záver motivačného listu. V motivačnom liste by ste nemali opísať úplne všetko a podrobne. Keďže motivačný list má mať rozsah maximálne jednu A4, ani by to nebolo prakticky možné. Mali by ste skôr v personalistovi, či zamestnávateľovi vyvolať pocit zvedavosti, aby si vás pozval na pracovný pohovor a dozvedel sa o vás ešte viac. Nezabudnite prejaviť záujem o osobné stretnutie a zvoľte kontakt, na ktorým chcete byť kontaktovaný (e-mail, telefón).
Na záver dopíšte vaše meno. V prípade, že motivačný list neposielate e-mailom ale poštou, nezabudnite aj na váš podpis.
Motivačný list by ste sa mali snažiť vždy prispôsobiť pracovnej pozícii, o ktorú sa uchádzate. Keďže sa pravdepodobne skôr uchádzať o podobné brigády, veľmi ho meniť nebudete musieť. Veľkým faux pais, ktoré sa však stáva, by bolo poslať motivačný list s inou adresou spoločnosti ako tej, o ktorej pracovnú pozíciu sa uchádzate. Na túto chybu si dajte pozor.
Ak sa vám podarí motivačným listom zaujať a ste pozvaný na pracovný pohovor, ste asi tak v polovici cesty k získaniu pracovnej pozície.
Vzor – motivačný list
Pre lepšiu predstavu k článku pripájame aj vzor motivačného listu. Nedržte sa ho úplne striktne, ale aplikujte ho na svoju osobu. Môžete v ňom spomenúť aj iné informácie, ktoré myslíte, že by mohli zamestnávateľa upútať.
Tomáš Novák, Hlavná 55, 041 01 Košice
FIRMA, s.r.o., Bratislava
Mgr. Peter Malý
Slobodná 15
811 05 Bratislava
Košice 12.2.2014
Na základe vášho inzeráte uverejneného dňa 11.2.2014 na portáli www.brigada.sk by som vás chcel požiadať o prijatie do zamestnania na pracovnú pozíciu Redaktor športu.
Rozhodol som sa reagovať na pracovnú pozíciu vo Vašej firme, pretože v tejto oblasti môžem využiť svoje dlhoročné znalosti a schopnosti. Z predchádzajúcich zamestnaní mám skúsenosti s písaním článkov na tému športu. Už veľmi dlhú dobu sa orientujem v oblasti športu na Slovensku aj v zahraničí a mám aj dobré kontakty medzi športovcami aj funkcionármi. Tieto som nadobudol hlavne v predošlom zamestnaní, kde som pracoval ako redaktor športu pre región Bratislava. Vo vašej spoločnosti by som chcel svoju pôsobnosť v tejto problematike rozšíriť aj na celé Slovensko, príp. zahraničie. Problém mi nerobí priamy kontakt s ľuďmi a rovnako dobre zvládam aj situácie pod tlakom. Plynule hovorím po anglicky a písmom ovládam nemecký jazyk. Ovládam strojopis a na úrovni experta a prácu so softvérom balíka Office - Word, Excel, PowerPoint, Outlook na úrovni pokročilý.
Mojimi výhodami sú spoľahlivosť, dochvíľnosť, komunikatívnosť a flexibilita. Som ochotný vzdelávať sa a získavať nové pracovné skúsenosti. Verím, že moje vzdelanie a osobné predpoklady sú dostatočnou zárukou, že budem pre Vašu spoločnosť prínosom.
Ak Vás moja žiadosť o zamestnanie oslovila, rád Vám doplním ďalšie potrebné informácie na osobnom pohovore. Teším sa na Vašu odpoveď.
S pozdravom
.........................................
Tomáš Novák