Je to spôsobené aj tým, že veľké množstvo stredných odborných škôl, ale aj vysokých škôl nedokáže pripraviť študentov súčasným požiadavkám trhu práce, a tak z nich vychádzajú síce motivovaní, mladí ľudia, ktorí sú vzdelaní v odbore, kde sa ponúka veľa pracovných miest, avšak zamestnávatelia týchto študentov neprijímajú s odvolaním sa na nepripravenosť absolventov na ich súčasné potreby.
Zamestnávatelia najčastejšie uvádzajú tieto dôvody neprijatia uchádzačov:
- uchádzači sú pasívni – očakávajú, že pre získanie zamestnania im stačí nadobudnuté vzdelanie (maturita, vysokoškolský titul)
- nedostatočné zručnosti s prácou na PC – v dnešnej dobe vyžadujú aspoň základné znalosti už takmer všetci zamestnávatelia
- nedostatočné jazykové zručnosti – ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka by malo byť samozrejmosťou
Školám chýba prepojenie so zamestnávateľmi, tie vzdelávajú a pripravujú študentov bez ohľadu na požiadavky zamestnávateľov.
Druhým ešte bežnejším problémom je, že po dlhšej dobe, kedy človek nepracuje sa zmenili trendy v danom odbore, a tak je potrebné získať teoretické, ale aj praktické vedomosti na takej úrovni, aby postačovala súčasným požiadavkám. Len v tom prípade môže zamestnávateľ uchádzača prijať. Na preklenutie tohto problému slúžia práve rekvalifikačné kurzy, ktorých prvotnou funkciou je hlavne doplnenie informácií, nemožno ich považovať za náhradu vzdelania, ale len akúsi nadstavbu.
Prečo sa rekvalifikovať
V dnešnom svete sa už od uchádzačov, ale aj zamestnancov vyžaduje učenie sa po celý život, pracovanie na sebe, získavanie nových zručností a informácií. Práve rekvalifikačné kurzy z rôznych oblastí môžu v tomto výrazne dopomôcť.
Veľa z účastníkov kurzov si rekvalifikačné kurzy pochvaľuje, a to aj z toho dôvodu, že sú obyčajne prakticky zamerané a informácie a zručnosti, ktoré na nich získajú môžu následne využiť v praxi u zamestnávateľa.
Ďalším častým dôvodom prečo uchádzač o zamestnanie začne navštevovať rekvalifikačné kurzy je neuplatniteľnosť v odbore, ktorý vyštudoval. Na Slovensku je stále množstvo škôl, ktoré produkujú každoročne množstvo absolventov v odboroch, kde sa nezamestnanosť pohybuje v extrémne vysokých číslach. Človek tak prakticky nemá šancu nájsť si v odbore, ktorý vyštudoval prácu ani brigádu na Slovensku.
Zručnosti, ktoré sú potrebné pre brigádu v inom odbore, tak môže nadobudnúť na rekvalifikačnom kurze. Výber odboru je len na zvážení uchádzača.
Rekvalifikačné kurzy zadarmo
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny môže uchádzač o zamestnanie písomne požiadať o vzdelanie, ktoré by mu pomohlo lepšie sa uplatniť na trhu práce. Úrady práce v jednotlivých regiónoch podľa požiadaviek a situácie na trhu práce organizujú rôzne kurzy. Úrad uchádzačom môže poskytnúť príspevok na vzdelávanie až do výšky 100% nákladov súvisiacich so vzdelávaním.
Uchádzačovi prepláca aj výdavky na cestovanie z miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu na miesto konania kurzu, ako aj výdavky na ubytovanie a stravné.
Aj z tohto dôvodu však nemôžete zabúdať na to, že záujem o tieto kurzy je veľký, a tak vám môže trvať pomerne dlhú dobu, kým vás na kurz vyberú.
Ak vám z rekvalifikačných kurzov, ktoré má v ponuke úrad nevybrali, máte druhú možnosť, a to nájsť si vzdelávací kurz sám. Náklady na tieto kurzy môžu byť taktiež preplácané až do výšky 100%, maximálne však do výšky 600 eur
Najčastejšie rekvalifikačné kurzy
Dlhodobo najväčší záujem je o kurzy účtovníctva, cudzích jazykov, práce s počítačom, opatrovateľské kurzy pre prácu opatrovateľky, zváračské kurzy, kurzy obsluhy vysokozdvižného vozíka, manikúra–pedikúra alebo kurz, ako začať samostatne podnikať.
Zamestnávateľovi pre prijatie uchádzača samotné absolvovanie vzdelávacieho kurzu stačiť nemusí, no je to ďalší dobrý krok k tomu, aby ste si prácu našli.