Poďme rozlúsknuť najväčší mýtus pracovných pohovorov: Nie si na pohovor pozvaný preto, lebo si ti prácu ponúkajú, ale preto, aby si ty osobu na druhej strane stola presvedčil o tom, aby ti túto ponuku práce dala. Sebareprezentáciu a vhodné sebavedomie môžeš cibriť rokmi a skúsenosťami.
To, či sa do zamestnania môžu prijímať zamestnanci bez skúsenosti je veľmi špecifické a záleží skutočne iba od odboru a šéfa. Pokiaľ nejde o povolania typu doktor, právnik, policajt, generálny riaditeľ a pod., nie je úplne vylúčené, že ťa nezoberú aj bez praxe. To dáva nádej hlavne absolventom školy, rodičom po materskej alebo záujemcom o rekvalifikáciu.
Nezabúdaj na to, že sny sa budujú postupne, i keď nedostaneš hneď prácu snov, môžeš sa postupne k nej prepracovať.
Osoba, ktorá s tebou bude viesť pohovor môže byť buď samotný zamestnávateľ alebo personalista, oboch však rovnako budú zaujímať tieto veci:
-
Ako dobre a či vlastne chápeš povinnostiam a požiadavkám konkrétnej práce, na ktorú sa hlásiš
-
Tvoje relevantné schopnosti a vlastnosti, ktoré sa do tejto pracovnej pozície budú hodiť
-
Entuziazmus do práce a odhodlanie prijať pozitíva i negatíva, ktoré pracovná pozícia zahŕňa
O akú prácu máš záujem?
Na začiatok, by si si mal hlavne ty sám vyjasniť, o akú prácu máš záujem. Zisti, aký typ zamestnanca si a čo ťa najviac baví.
Na pohovore sa osoba na druhej strane stola bude prvotne zaujímať o to, čo si predstavuješ pod danou brigádou, čo tam teda budeš robiť. Čo ťa na tej pracovnej ponuke najviac zaujalo a prečo si si vybral práve túto cestu. Odporúčame odpovedať úprimne, keďže nemáš nijakú skúsenosť v danom odbore. Hlavne nezabudni zmieniť, že by si prial začiatočnícku pozíciu a že máš chuť na sebe pracovať.
Akú prácu si mal a čo ti dala?
Istá časť pohovoru sa bude venovať aj tvojej histórií v zamestnaní. Zamestnávatelia nemusia nutne hľadať niekoho s dlhoročnými skúsenosťami, vedia, že brigádnici sa hlásia na rôzne pozície , v rôznych odboroch. Je však potrebné vedieť, ktoré z tvojich predchádzajúcich skúseností v brigádach, by si vedel využiť pri tej, ktorú si si zvolil teraz. Za čas svojej praxe si si mohol osvojiť prácu v kolektíve, komunikatívnosť, detailnosť a naučiť sa sebadisciplíne. Porozprávaj o tom, čo si si vážil v minulých brigádach, čo ťa o sebe naučili - a týmto spôsobom jednoduchšie nadviažeš na svoje silné a slabé stránky.
Si schopný brigádnik?
Čo robí z brigádnika DOBRÉHO brigádnika? Určite motivácia, zodpovednosť a odhodlanosť pracovať. V prvom rade je potrebné chodiť do práce načas, nevyhovárať sa a schopnosť riešiť problémy pohotovo a riadne. Pokiaľ si svojej práci skutočne oddaný a baví ťa, nie je problém robiť nadčasy prípadne prísť a riešiť sem-tam niečo navyše aj vo voľnom čase.
Zamestnávatelia si veľmi vážia oddaných zamestnancov, na ktorých sa môžu spoľahnúť - navyše, okrem finančnej odmeny očakávaj i dobré recenzie od šéfa. Počas pohovoru spomeň nejakú podobnú historku a určite budeš pozitívnejšie vnímaný.
Čo ak nemám NIJAKÉ skúsenosti?
Nemôže sa zabúdať na to, že každá práca si vyžaduje prinajmenšom záujem. Povedzme že ťa zaujíma pozícia grafika. Aby si takúto prácu dostal, je potrebné si aspoň zaobstarať základné programy, v ktorých by si mohol pracovať. Sprav si webinár, online kurzy alebo testy a hneď bude čo dať do životopisu.
Nezabudni na pohovoroch porozprávať o svojich silných stránkach a schopnostiach. Dnes je cudzí jazyk skoro povinnosťou v zamestnaní, preto nezabudni ani túto oblasť spomenúť.