Máme preto pre vás niekoľko tipov ako sa zbaviť dlhodobého stresu, ktorý žiadnemu človeku určite neprospieva.
Práca a teda pravidelný príjem je v živote človeka nevyhnutný pre jeho normálne fungovanie. A tak sa nemožno čudovať, že ľudia, ktorí pravidelný príjem nemajú sú často v strese, a to aj pri hľadaní zamestnania. Trochu v inej situácii sú mladí ľudia, ktorí brigádu síce nepotrebujú nevyhnutne, ale odbremeniť svojich rodičov a začať si zarábať sám na seba a môcť si kúpiť veci, ktoré by som si bez brigády nekúpil, presvedčí viacerých, aby si začali brigádu hľadať.
Po istej dobe, desiatkach odoslaných životopisov bez akejkoľvek spätnej reakcie sa aj mladý človek stretáva s frustráciou a stresom. Problém nereagovania na žiadosti uchádzačov o zamestnanie je tu stále a stresuje viacerých ľudí hľadajúcich brigádu. Ako sme už viackrát spomínali, zamestnávateľ nie je povinný na žiadosti reagovať. Pri stovkách, či niekedy dokonca tisíckach žiadostí to ani nie je možné. Žiaľ uchádzačom zostávať len zmieriť sa s tým a skúšať to ďalej. To, že viacerí zamestnávatelia žiadosť zamietali, neznamená, že tak spravia všetci. A to je aj prvý bod ako sa zbaviť aspoň istej časti stresu pri hľadaní brigády.
Neberte každé odmietnutie osobne
Naozaj, veľa ľudí si povie, že nemajú šancu nejakú brigádu získať, keď dostali niekoľko zamietavých reakcií. Treba si však uvedomiť, že samotný výber, ako aj to, že sa vám zamestnávateľ (personalista) ozve späť je postavené aj na načasovaní odoslania vašej žiadosti, dávke šťastia, a v neposlednom rade aj tom, koľko uchádzačov bude reagovať na danú ponuku. Tento fakt nemáte možnosť ovplyvniť, máte len možnosť skúšať ďalej.
Možno sa vám v istom čase podarí odoslať vašu žiadosť, personalista si ju hneď všimne a zároveň na danú brigádu nebude reagovať tak veľký počet uchádzačov, ktorí spĺňajú všetky požiadavky. Aj pri zamietavej reakcii máte ešte možnosť, ktorá vám môže pomôcť pri hľadaní. A to kontaktovať zamestnávateľa po tom ako nereagoval na vašu žiadosť. Zamestnávateľ by vám mal vedieť zdôvodniť kvôli čomu zamietol vašu žiadosť a neposlal vás do ďalšieho kola výberu. Môže vám to veľmi pomôcť pri ďalšom hľadaní. Môžete sa tiež spýtať čo mali viac kandidáti, ktorí postúpili ďalej (certifikáty, zručnosti, skúsenosti). Pomôže vám to odhaliť zručnosti, ktoré by ste si mali doplniť alebo vám poradí ako inak sa zlepšiť. Len veľmi malé percento ľudí po žiadnej spätnej väzbe, kontaktuje zamestnávateľa späť. Skúste vystúpiť z tohto davu a robte viac preto, aby ste boli pri hľadaní úspešný. Niekedy stačí naozaj málo. Z momentu neúspechu tak spravíte moment, kedy máte možnosť sa naučiť niečo, čo vám veľmi pomôže pri ďalšom hľadaní.
V najhoršom prestaňte a robte to čo máte radi
Po dlhšom pátraní po brigáde, príde chvíľa kedy už máte toho všetkého dosť, no napriek tomu pátrate celé ďalšie hodiny ďalej, no bezvýsledne. Aby ste predišli obrovskému stresu a nervozite a nezabíjali zbytočne hodiny a hodiny času, skončite vo chvíli, keď už naozaj cítite, že to momentálne nikam nevedie. Dlhodobý stres nikomu neprospieva. V takomto momente radšej choďte robiť to, čo máte najradšej. Choďte sa prejsť na obľúbené miesto, pozrite si obľúbený film, alebo si uvarte to, čo máte radi. Ak máte chuť, robte niečo čo vám môže pomôcť zlepšiť vaše zručnosti. Stres z vás opadne a dostaví sa opäť lepší pocit. Ak sa po tejto pauze cítite lepšie, môžete v hľadaní pokojne pokračovať, vždy však len do momentu kedy to na vás znovu nepríde.
Predstavujte si všetko pozitívne
Mnohí ľudia po istom čase hľadania brigády už prestávajú myslieť pozitívne. Už pri odosielaní životopisu majú pocit, že je úplne zlý a že si ho personalista ani neprečíta. Po tom, čo uchádzača personalista pozve na pracovný pohovor, predstaví si ako bude mať trému ako sa pohovor nevydarí . Nie je dôvod myslieť dopredu negatívne. Vždy idete z rovnakej štartovacej čiary a aj po niekoľkých neúspešných pohovoroch, máte šancu uspieť. Radšej venujte ešte viac času príprave, vylepšeniu životopisu a neskôr aj prírave na pohovor. Hlavne čo sa týka pohovoru, choďte naň pozitívny naladený a tento pocit by mal vydržať počas celého trvania pohovoru.
Zažívate stres? Nie ste v tom sami
Ak aj na vás platí, že po čase neúspešného hľadania brigády, či trvalého zamestnania začnete mať stres, určite v tom nie ste sami. Ak sa však budete držať vyššie opísaných tipov, je veľká šanca, že veľkú časť stresu odbúrate, príp. sa ho časom úplne zbavíte. Je prirodzené, že ak človek nemá stres, jeho reakcie sú oveľa lepšie, oveľa viac sa mu darí, čo v konečnom dôsledku vedie k úspechom. Preto sa snažte stres hodiť za hlavu, brať pozitívne aj malé kroky vpred a po čase sa úspech dostaví aj u vás.