Typy sezónnych prác
- Zber ovocia – Je to jedna z najbežnejších a najvyhľadávanejších sezónnych prác. Je prirodzené, že väčšina druhov ovocia dozrieva práve v letných mesiacoch. Pestovatelia, ktorí sa zaoberajú predajom ovocia vo veľkom, veľmi často na túto prácu hľadajú práve mladých ľudí – študentov. Dá sa povedať, že ide o jednu z fyzicky náročnejších brigád, na druhej strane, nie sú potrebné žiadne skúsenosti ani zručnosti pre tento typ sezónnych prác. Čo sa zbiera najčastejšie? Na našom území sú to prevažne jablká, hrušky, marhule, broskyne, slivky, pri brigádach v zahraničí sú to aj tropickejšie druhy ovocia ako pomaranče, či citróny.
- Zber zeleniny - Zber zeleniny na Slovensku je dá sa povedať ešte bežnejší ako zber ovocia. Aj vy ste už možno už vyskúšali zber uhoriek, ktoré brigádnici zbierajú najčastejšie.
- Práca na kúpalisku – plavčík, brigáda v stánku s občerstvením – Voda a kúpaliská je už neodmysliteľnou súčasťou každého leta. Je to ďalšia príležitosť pre mladých ľudí ako si nájsť brigádu. Ide najmä o typy sezónnych prác ako plavčík, brigáda v stánku s občerstvením, či práca na pokladni ako vyberač vstupného.
- Brigáda na festivale - ide o rôzne pomocné práce na festivaloch od stavby stanov, pódií po práce v stánkoch s občerstvením, či nejaké ľahké dobrovoľnícke práce.
- Predaj suvenírov – Keďže turistický ruch je v tomto ročnom období oveľa aktívnejší, využívajú ho zamestnávatelia aj na podnikateľské účely. Predaj suvenírov, občerstvenia a iných pochutín je ďalšou bežnou letnou sezónnou prácou.
Všetky tieto typy sezónnych brigád pre študentov sú pomerne nenáročné na vykonávanie. Odmena pri týchto brigádach sa pohybuje obyčajne v priemere od 2 do 3 EUR / hod.
Kde hľadať sezónnu prácu
Dá sa povedať, že platí takmer to isté ako aj pri hľadaní akejkoľvek inej brigády či práce. Veľmi často sa ale takáto brigáda dá nájsť cez známych, ktorí osobne poznajú niekoho, kto sezónne práce ponúka. Ako prvé teda odporúčame sa spýtať najbližších, známych a kamarátov, či o takom človeku či ponuke nevedia.
Ďalšia možnosť je vyhľadať si spoločnosti, ktoré by mohli takéto sezónne brigády ponúkať a kontaktovať ich. Často sa totiž stáva, že takúto ponuku nikam nezverejnia a hľadajú niekoho v okruhu svojich známych. Ak ich však kontaktujete v predstihu, môžete si brigádu na leto zabezpečiť skôr ako by stihli niekoho na brigádnickú pozíciu hľadať.
Ďalším spôsobom je hľadanie sezónnej práce online prostredníctvom rôznych pracovných a brigádnických portálov, kde sa ponuky na sezónne práce už dlho pred letom vyskytujú.
Jednotlivé typy sezónnych prác je možné nájsť najmä v týchto kategóriách:
Sezónne práce v zahraničí
Veľmi často mladí ľudia – študenti aj absolventi vycestujú za sezónnymi prácami do zahraničia. Je to prirodzené, keďže v zahraničí sa ponúka oveľa viac takýchto možností a rôznych ponúk. Bonusom je samozrejme aj učenie sa jazyka, dobrodružstvo, či spoznávanie krajiny a jej kultúry.
Typy sezónnych prác sú veľmi podobné tým, ktoré sú aj na Slovensku. Veľká časť brigádnikov odchádza zbierať ovocie, zeleninu, do hotelových a iných ubytovacích zariadení, národných parkov (predaj suvenírov), kúpalísk, aquaparkov a pod.
Odmeny sú v porovnaní s tými slovenskými výrazne vyššie, no treba počítať aj s nákladmi, ktoré je potrebné vynaložiť na cestu a niekedy aj ubytovanie a stravu. Je však veľká pravdepodobnosť, že si aspoň nejaké financie domov prinesiete.
Zárobky na sezónnych prácach
Každý robí sezónne práce v prvom rade preto, aby si niečo zarobil. Ako už bolo v článku spomenuté, priemerné platy brigádnikov pri sezónnych prácach sa pohybujú od 2 do 3 EUR/hod., výnimočne to môže byť viac (do cca 4 EUR/hod) pri niektorých typoch sezónnych prác (hostesing), ale to už záleží aj od toho kde na Slovensku budete sezónne práce robiť. Najvyššie odmeny už dlhodobo na Slovensku môžete nájsť pri ponukách na brigády v Bratislave, je teda dobré zvážiť aj možnosť vycestovať za brigádou do hlavného mesta, kde je to s možnosťami aj platom výrazne lepšie.