Povinnosti voči zdravotnej poisťovni
Ak si absolventom I. stupňa vysokoškolského štúdia a pokračuješ v štúdiu na II. stupeň, poistenie za teba naďalej platí štát aj počas letných prázdnin. Pokračovanie v štúdiu nie si povinný nahlásiť.
Vysokoškolské štúdium končí dňom záverečnej skúšky. Ak po skončení štúdia nemáš prácu, je dôležité prihlásiť sa do 7 dní na úrade práce. Ak to spravíš, zdravotné poistenie v čase tvojej nezamestnanosti bude platiť štát. Ak už máš dohodnutú prácu, ale nástup a začiatok platnosti zmluvy je neskôr ako 7 dní od skončenia štúdii, je taktiež potrebné zaevidovať sa na úrade práce. Prečo? Lebo ak to neurobíš, budeš si musieť zdravotné poistenie za všetky dni od skončenia štúdia po nástup do práce hradiť sám.
Povinnosti voči úradu práce, sociálnych vecí a rodiny
Vysokoškoláci nemajú povinnosť registrovať sa na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Avšak v prípade, že sa nenahlásiš do 7 kalendárnych dní odo dňa vykonania záverečnej skúšky, nasledujúci mesiac štát nebude za teba hradiť poistné. To znamená, že zdravotná poisťovňa si bude od teba nárokovať sumu 61,81 € za každý mesiac, počas ktorého nebudeš zamestnaný.
V prípade, že sa rozhodneš zaregistrovať, je potrebné osobne podať písomnú žiadosť, pričom je potrebné priniesť so sebou aj platný občiansky preukaz, kópiu dokladu o najvyššom dosiahnutom stupni vzdelania, potvrdenie o dobe štúdia vydané školou po ukončení štúdia a vyhlásenie o podaní/nepodaní prihlášky na vysokoškolské štúdium akéhokoľvek stupňa.
Aké sú výhody registrácie absolventa na UPSVR?
- Šesť mesiacov za teba hradí štát zdravotné poistenie.
- Ako uchádzač o prácu si pravidelne informovaný o ponukách práce.
- Môžeš spĺňať podmienky, ktoré sú potrebné na získanie podpory, ako je napr.:
-podpora na založenie podnikania
-príspevok na vykonávanie absolventskej praxe
-absolvovanie rekvalifikačného kurzu. - Absolvent sa môže uchádzať o dávku v hmotnej núdzi, avšak v tomto prípade sa posudzujú aj príjmy rodičov.