1) osobné informácie - čo zahrnúť a čo vylúčiť
Základné informácie o osobných údajoch, ktoré musíte uviesť, sú Meno, Adresa, E-mail a Mobil. Tieto informácie sú potrebné pre to, aby vás osoba mohla kontaktovať. Uistite sa, že všetky detaily kontaktu sú aktuálne a v prevádzkovom stave.
Adresa
Okrem uvedenia vašej trvalej adresy, by bolo dobré uviesť svoju prechodnú adresu, pokiaľ sa tam momentálne zdržujete viac. Vyhnite sa zadaniu iba adresy niektorého vzdialeného miesta, aj keď je to vaša trvalá adresa. Ak nemáte žiadnu trvalú adresu alebo často meníte miesta, neuvádzajte ich. Napríklad: Adresa môjho trvalého bydliska je v Košiciach, no momentálne študujem v Bratislave a trávim tu viac času, preto si tu hľadám prácu. Do životopisu uvediem preto aj adresu internátu.
Meno v e-mailovej adrese
Vaše meno v e-mailovej adrese by nemalo byť napríklad: kacenka21, pomarancik_54,... Vyberte si vyspelé meno, tie najlepšie sú jednoduché s jednoduchými kombináciami vášho mena, teda meno.priezvisko. Môžete do svojho životopisu zahrnúť až 2 e-mailové adresy. Uistite sa však, že viete správny prístup a pravidelne kontrolujete ich obsah.
Fotografie
Vaša fotografia by mala byť z čelného pohľadu, mali by ste mať formálny odev a úsmev. Za vami by malo byť jasné pozadie. Pripravte si 2 verzie vášho životopisu - s fotografiou a bez nej. Vyhnite sa odoslaniu životopisu s fotografiou, ak vás o to nepožiadali. Niekto vás môže odmietnuť len kvôli tomu, ako vyzeráte.
2) Vysvetlenia k zmenám práce
Mnohí uchádzači o zamestnanie považujú za potrebné vysvetliť, prečo opustili spoločnosť v ktorej pracovali v minulosti. Napríklad: "Mal som dieťa, mal som nehodu, chcel som sa vyhnúť presídľovaniu, spoločnosť bola zatvorená, nemal som príležitosť na rast,..." - Dôvody sú rôzne. No treba sa vyhnúť ich vysvetľovaniu, pretože vysvetlenie, ktoré podáte, môže mať rôzne interpretácie pre rôznych manažérov, oni to totiž môžu vidieť úplne inak ako vy.
3) Údaje o mzde
Uchádzači o zamestnanie majú tendenciu uviesť svoje súčasné údaje o mzdách. Zmieňujú sa buď o svojej súčasnej mzde, alebo poskytujú údaje o mzdách z predošlých pracovných skúseností. Zahrnutie platových údajov do vášho životopisu je základnou chybou. Je to preto, že spoločnosti majú rôzne štruktúry na prípravu platov. A ak sa nezmestíte do ich štruktúry, môžete byť odmietnutý. Nepripravte sa tak o šancu diskutovať a prerokovať vašu platovú požiadavku počas rozhovoru.
4) Údaje o rodinnom stave
Uchádzači o zamestnanie často uvádzajú informácie o ich rodinnom stave, deťoch, o manželke/ manželovi, o náboženstve. Táto informácia vytvára dojmy, že máte nejakú kontrolu. Osobné údaje nie sú povinné. Ľudia majú záujem vedieť, čím môžete prispieť k ich organizácii. Takže držte sa skôr prezentovania svojich zručností ako vášho osobného života. Nezmieňujte sa ani o svojom náboženstve. Môže to byť často dôvodom na predsudky a odmietnutie.
5) Záverečné vyhlásenie na konci životopisu
Odstráňte vyhlásenie o prísahách na konci životopisu, v ktorom sa hovorí: “Vyhlasujem, že všetky informácie sú pravdivé, aktualizované...” - spolu s dátumom a podpisom. Je to životopis, ktorý nie je čestným vyhlásením, preto to vôbec nie je potrebné.
Zachovajte svoj životopis jasný a stručný. Pri veľkej konkurencii si nemôžete dovoliť robiť chyby v tom, čo komunikujete s ostatnými prostredníctvom svojho životopisu.