Problém pracovného času sa netýka samozrejme len študentov, často by flexibilný pracovný čas bol riešením životných situácií aj rodičov, ktorí sa musia starať o svoje ratolesti. Na Slovesku je ešte aj dnes zamestnávanie na skrátený pracovný úväzok len zriedkavým javom. V Európe je na skrátený úväzok zamestnaná veľká časť obyvateľstva, v niektorých krajinách aj viac ako 30% obyvateľstva, na Slovensku je to okolo 4%.
Nie pre akúľkovek pracovnú pozíciu je možné uzavrieť flexibilný pracovný úväzok, resp. prácu na flexibilný pracovný čas. Niektoré spoločnosti sa naopak snažia udržať svojich zamestnancov tým, že im ponúkajú oveľa viac flexibilné pozície, kde pracovný čas nemusí byť 8 hodín alebo im je ponúknutá možnosť práce z domu. U nás sa takéto zamestnanie považuje skôr za benefit, ako za niečo bežné, čo ponúkajú zamestnávatelia svojim zamestnancom.
Flexbiliná pracovná doba a pracovný čas
Flexibilná pracovná doba je najtypickejšou formou flexibility vo svete a rovnako tak je najčastejšie ponúkaná ako benefit aj v slovenských spoločnostiach. Zamestnanec má stanovený čas, ktorý má odpracovať za dané obdobie, pričom pracovnú dobu (jej začiatok aj koniec) si stanovuje sám. Spravidla mu je dané nejaké časové ohraničenie, kedy sa má nachádzať na pracovisku - základný pracovný čas, začiatok a koniec pracovného času si určuje sám - pružný pracovný čas.
Niekedy môže prísť do práce o hodinu skôr, inokedy neskôr a rovnako tak je to potom aj s odchodom. Všetky podmienky týkajúce sa pracovného času musia byť po dohode uvedené aj v pracovnej zmluve, aby neskôr nedošlo k nedorozumeniam. V prípade nedodržania sa tak vie zamestnanec ako aj zamestnávateľ odvolávať práve na pracovnú zmluvu a podmienky pracovného času v nej uvedené.
Flexibilná pracovná zmluva
Niektoré povolania si nevyžadujú, aby bol zamestnanec stále dostihnuteľný na pracovisku, ale svoju prácu môže vykonávať aj z domu, nemusí pracovať každý deň v ten istý pracovný čas, ale rozvrhne si ho podľa potrieb tak, aby načas stihol zadané úlohy a čiastkové úlohy projektu. Práve pre takéto pozície je typická flexibilná pracovná zmluva.
Flexibilné pracovné úväzky sú typické najmä pre pracovné pozície ako:
- prekladateľ
- novinár
- redaktor
- účtovník
- konzultant
- programátor
- architekt
- a ďalšie
Povaha týchto pracovných pozícií je určite každému známa. Majú niekoľko spoločných čŕt, ktoré im dovolujú mať viac flexibility ako je tomu napr. pri rôznych pomocných prácach, kedy je potrebné danú úlohu vykonať súvisle s tým, že pracovník sa musí nachádzať výhradne na pracovisku a práca z domu nie je možná. Ide najmä o práce vo výrobných podnikoch, obchodoch, gastronomických zariadeniach, v hotelierstve a pod.
Nie je pravidlom, že všetci zamestnanci na pozíciách ako prográmátor, redaktor, prekladateľ, či architekt majú flexibilnú pracovnú zmluvu, ale vyskytuje sa oveľa častejšie ako pri iných pozíciách. Aj títo zamestnanci, v prípade, že majú flexibilnú pracovnú zmluvu, sú povinní zúčastňovať sa firemných porád (ak sú na ne pozvaní), sú v istom čase povinný byť na pracovisku a konzultovať otázky a problémy s pracovnou skupinou.
S flexibilnou pracovnou zmluvou sa môžete tiež stretnúť aj pri menej kvalifikovaných pozíciách ako napríklad administratívne práce alebo práce v službách. Aj preto sú tietio pozície vyhľadávané najmä študentami, rodičmi starajúcimi sa o deti, či seniormi.
Flexibilná pracovná zmluva sa môže považovať za benefit, ktorý ponúka zamestnávateľ, keďže pri tom myslí na potreby zamestnanca a jeho zosúladenie pracovného a osobného života.
Zladenie práce a domácnosti / rodina
Ako už bolo spomínané, okrem študentov si flexibilnú prácu, resp. skrátený úväzok hľadajú aj rodiny s deťmi, kde sa obyčajne jeden z rodičov stará o dieťa. Práca na čiastočný (skrátený) úväzok ide hlavne o prácu na trvalý pracovný pomer, kedy je však pracovná doba zamestnanca skrátená oproti práci pri plnom pracovnom úväzku.
Práca na skrátený uväzok je typickejšia skôr pre ženy ako pre mužov, najmä kvôli starosltivosti o domácnosť a deti. Skrátený pracovný úväzok je riešením skôr na preklenutie istého náročnejšieho životného obdobia a následne po istom čase, sa zamestnanec vráti späť k práci na plný pracovný úväzok, obyčajne v tej istej firme, v ktorej doteraz pracoval na skrátený úväzok.
Zamestnávateľ by mal brať ohľad aj na rodinné povinnosti jeho zamestnancov a vychádzať im v ústrety aj tým, že im ponúkne prácu na skrátený úväzok. Nie je to síce povinnosť, ale niektorí uvedomelí zamestnávatelia zachádzajú ešte ďalej a pre svojich zamestnancov pripravujú rôzne ďalšie benefity ako napr. jasle alebo škôlka priamo v podniku, či jeho tesnej blízkosti, firemné podujatia pre zamestnancov s deťmi a pod.
Ako už bolo spomínané niekoľkokrát vyššie, všetky podmienky flexibilnej práce, pružného pracovného času ako aj práce z domu, či práce na skrätený úväzok je potrebné detailne uviesť aj do pracovnej zmluvy. Nikde by ste nepochodili, ak by ste sa odvolávali na ústnu dohodu so zamestnávateľom, kde ste sa s ním dohodli na pružnom pracovnom čase, či flexibilnej pracovnej zmluve. Vždy trvajte na tom, aby takéto podmienky zamestnávateľ uviedol aj do pracovnej zmluvy.