Ako sa šíri hoax?
Hoaxy sa môžu šíriť viacerými formami, ako obyčajná správa, e-mail alebo príspevok. Väčšinou je to forma istého poplachu, ale s nepravdivím pozadím. Inak hoax môže mať aj zábavný charakter, ide o takzvané reťazové správy alebo prosby, ktoré sa snažia útočiť na city príjemcu. Veľakrát hoax spôsobí, že naletíš na niekoho zábavu a pri najlepšom stratíš iba kus svojho času. Preto je veľmi podstatné prihliadať na zdroj, ktorý túto správu šíri a prihovoriť sa človeku, čo tieto správy posiela ďalej.
Hoaxy, dezinformácie a konšpiračné weby sa môžu veľmi ľahko stať účinnou zbraňou propagandy alebo politického presvedčenia. Hlavným bodom je rozvrat vedeckých alebo historických faktov, debata o nich a hľadanie súvislostí aj tam, kde by si to nečakal. Ich následky sú chaos, naštrbenie vzťahov v spoločnosti a strach.
Ach, tá doba...
Žijeme v dobe, v ktorej sa na teba z každej strany valia nejaké informácie. Charakter mávajú rôzny a samozrejme, je len čisto na tebe, ako s týmito poznatkami budeš zaobchádzať.
Podľa výskumu Mladí ľudia a médiá, ktorý usporiadala Rada mládeže Slovenska (RmS), vyplýva, že väčšina mladých ľudí hľadá svoje informácie na blogoch. Druhé sa umiestnili internetové verzie denníkov a mesačníkov, ako tretie sú príspevky na internete. Alarmujúce je to, že viac ako tretina svoje informácie hľadá pomocou alternatívnych webov a iba 16 % si svoje informácie aj overí, rovnaké percento si informácie neoverí. Okrem toho však vyplýva z výskumu aj to, že mladí ľudia pri overovaní dajú väčšinou na internetové spravodajské portály a svojich kamarátov a rodinu.
Ako dešifrovať falošné a konšpiračné weby?
Je možné usúdiť, že mladí ľudia potrebujú pracovať na svojej mediálnej gramotnosti. Naučiť sa ako si správne všetko overovať a na akých portáloch je to vhodné a na akých nie.
1.)Zdroje
Našiel si článok len tak uverejnený na ploche? Kde bol príspevok pôvodne publikovaný? Aké má článok zdroje? Ak ide človek šíriť hoaxy, konšpiračné teórie je vysoko pravdepodobné, že to objavíš hneď po dvoch klikoch navyše.
2.)Je stránka známa?
Aj keby je, nie je úplne isté, či sú všetky informácie pravdivé. Dôležité je rozlišovať aj to, na čo sa napríklad celá stránka alebo denník/mesačník najviac zameriava. Ak chceš byť pravidelne a pravdivo informovaný o dianí vo svete nájdi si web, ktorý je overený.
3.)Mená a detaily
Je za celou stránkou nejaké meno, adresa ? Treba pozerať aj na takéto veci, keďže tieto weby bývajú veľmi málo pod niekoho riadením. V modernej dobe je možné naraziť aj na sofistikovanejšie weby, kedy si ľudia mená vymýšľajú alebo pridávajú svoje prezývky.
4.)Pozor na nadpisy
Pompézne a nafúknuté nadpisy, ktoré sa snažia prísť s čo najšokujúcejším odhalením. Rovnako ako bulvár, aj konšpiračné weby radi prezentujú svoje „poznatky“ týmto spôsobom. Nikdy nedávaj iba na nadpisy!
5.)Článok či reklama?
Ako bolo spomenuté vyššie, dezinformácie, hoaxy či konšpirácie môžu byť iba druhotnou informáciou, ktorá sa ti má dostať do hlavy. Občas ich môže sprevádzať reklama na „alternatívu“ medicíny, alebo prezlečená propaganda. Podstatné je si všímať tón, ktorým sa článok písal a či je možné odčítať z neho istú objektivitu.
Na Slovensku existuje dnes už viacero stránok a starostlivých ľudí, ktorí podávajú stále nové a novšie weby, ktoré majú súvis s konšpiračnými témami alebo hoaxami. Stránky nie sú zakázané, žijeme v slobodnom svete a čítať môžeme skutočne čokoľvek. Ak máš však záujem niektoré stránky overovať, určite navštív: