Každý človek, ktorý si osvojí aspoň niektoré zo zručností, ktoré patria medzi mäkké zručnosti má šancu podávať lepšie výkony, zvládať lepšie niektoré situácie, komunikovať rôzne problémy a príležitosti a pod. S týmto bude spokojný najmä zamestnávateľ, ktorý mäkké zručnosti zamestnanca určite ocení. A hoci niektorí ľudia majú prirodzene rozvinuté niektoré mäkké zručnosti, viaceré zručnosti sa dajú naučiť na kurzoch, workshopoch a tréningoch .
Kurzy mäkkých zručností (soft skills)
Môžete sa stretnúť s viacerými kurzami mäkkých zručností. Aj u nás môžete absolvovať kurz mäkkých zručností, a to dokonca z pohodlia domova. Online kurz mäkkých zručností prechádza všetkými základnými zručnosťami patriacimi medzi mäkké zručnosti. Na záver kurzu dostane účastník záverečný test, ktorý overí jeho vedomosti. Každý úspešný absolvent získa certifikát, ktorý môže uviesť aj do životopisu.
Ak hovoríme o mäkkých zručnostiach, zaraďujú sa medzi ne najmä tieto zručnosti:
- Komunikácia
- Prezentačné zručnosti
- Emočná inteligencia
- Time management
- Tímová spolupráca
- Riešenie problémov a konfliktov
- Vedenie ľudí
Ak sa stretnete aj s niektorými ďalšími, nebude to chyba. Niektorí teoretici zručností zlučujú, iní ich zase rozdelia na viacero zručností.
Mäkké zručnosti a pracovný pohovor
Ako sme už v úvode spomenuli zamestnávatelia si stále viac všímajú mäkké zručnosti uchádzača na pracovnom pohovore. Dobre totiž vedia zo skúseností, že zamestnanci s viac rozvinutými mäkkými zručnosťami sú efektívnejší, výkonnejší, ľahšie sa s nimi spolupracuje a komunikuje, nevytvárajú konflikty a pod. Pri uchádzaní sa o pozíciu v nejakej väčšej firme sa určite stretnete aj s testovaním (bez toho, aby ste o tom vedeli) vašich mäkkých zručností. Na to slúžia najmä hodnotiace centrá, tzv. assessment centrá kde budete spolu s ďalšími uchádzačmi riešiť nejaký problém, vystavený reálnej situácii pod dohľadom náborového tímu, ktorí neskôr rozhodne o vašom prijatí.
V assessment centre sa obyčajne veľmi rýchlo odhalia silné a slabé stránky uchádzača, a tiež sa výrazne ukáže aj to, ako má rozvinuté mäkké zručnosti – najmä komunikácia, tímová práca, riešenie konfliktov. To aké mäkké zručnosti sú v tej chvíli pre zamestnávateľa, či personalistu dôležité, závisí najmä od povahy pracovnej pozície, o ktorú sa uchádzate.
Ak si nie ste istý úrovňou svojich mäkkých zručností, mali by ste určite zvážiť nejaký kurz, workshop alebo tréning a snažiť sa svoje mäkké zručnosti (soft skills) pravidelne rozvíjať.