Nároky zamestnávateľov na brigádnikov sú stále väčšie. Už pri nástupe, či dokonca priamo v ponukách na brigádu zverejňujú požiadavky na rôzne zručnosti a dostatočný prehľad v oblasti, ktorej pôsobí. Študenti a absolventom nezostáva nič iné len sa prispôsobiť tomuto trendu a zdokonaľovať svoje zručnosti čo najskôr, k čomu veľmi dobre slúžia workshopy pre študentov. |
Čo je workshop?
Z angličtiny možno workshop doslova preložiť ako „dielňa“, čomu sa podobá aj skutočný význam a zmysel workshopu. Je to typ vzdelávacieho podujatia, ktorý je viac prakticky zameraný, pričom jeho účastníci sú počas workshopu vyzývaní, aby vedomosti aj použili v praxi v čom im pomáha lektor – moderátor workshopu. Ide o výborný spôsob ako si dané vedomosti a zručnosti osvojiť.
„Workshop je forma vzdelávacej aktivity, pri ktorej lektor pripraví program tak, aby prostredníctvom rôznych techník účastníci vďaka vlastným skúsenostiam a znalostiam prišli k výstupu, ktorý je pre nich užitočný a využiteľný v ďalej práci a praxi.“
Študenti a absolventi, ktorí majú čerstvé vedomosti nadobudnuté štúdiom svojho odboru, môžu na vhodne vybratom workshope tieto poznatky hneď aplikovať a naučiť sa ako ich využívať tak, aby prišli k stanovenému cieľu.
Načo sú dobré workshopy pre študentov
Ako už bolo spomenuté, cieľom workshopu je naučiť študentov ako použiť vedomosti získané štúdiom. Často sa totiž stáva, že študent ovláda teóriu ale škola ho nenaučí, ako teóriu použiť v praxi. Teóriu veľmi rýchlo zabúda bez toho, aby ju dokázal využiť pri práci, v praxi. A to je práve to, čo sleduje zamestnávateľ pri výkone zamestnancov a taktiež pri prijímaní brigádnika (najmä pokiaľ ide o pracovné pozície, ktoré vyžadujú pokročilejšie zručnosti).
Zamestnávatelia prijímajú mladých študentov s čerstvými vedomosťami, ktorých učia ako tieto teoretické poznatky využiť v praxi. Tento proces je však časovo aj finančne náročný, a tak si ho môžu dovoliť obyčajne len nepatrná časť veľkých spoločnosti, ktoré dokážu prijať len malé množstvo šikovných študentov. Preto sa snažia väčšie aj menšie spoločnosti vyberať tých študentov, ktorí už tieto poznatky uplatniť vedia a nemusia investovať množstvo financií do školení a seminárov.
Pravidelná účasť na workshopoch z oblasti, ktorá vás zaujíma je spôsob, ako sa postupne naučiť aplikovať teoretické poznatky do praxe. A hoci sa za workshopy obyčajne platí nejaká čiastka je to veľmi dobrá investícia. Predpokladom dobrej investície je vhodný výber workshopu.
Typy workshopov
Hoci je Slovensko malá krajina, ak viete na akých miestach hľadať, môžete sa dozvedieť o množstve kvalitných a zaujímavých workshopov.
Práve na tento účel sme na portál zaviedli novinku, ktorou je kalendár podujatí pre študentov. Nájdete v ňom rôzne podujatia, konferencie, workshopy a podobné akcie, ktoré sa oplatí navštíviť.
Workshopy sú zamerané rôzne a dá sa povedať, že naozaj každý si nájde workshop z tej oblasti, ktorá ho zaujíma. Oblasti ako priemysel, informačné technológie, marketing, obchod, móda sú reprezentované pravidelnými workshopmi.
Cena workshopu veľmi závisí od náročnosti a rozsahu, ktorému sa venuje, študentom sú však často ponúkané výrazné zľavy zo vstupného na workshop.
Čo na to zamestnávateľ
Zamestnávateľ každú aktivitu, ktorú urobíte navyše mimo štúdia a týka sa oblasti, v ktorej firma pôsobí, veľmi ocení. O to viac ak to znamená, že už máte nejaké skúsenosti, že viete aplikovať svoje poznatky do praxe, čo uľahčí prácu nie len vám, ale aj spoločnosti. Ak teda máte možnosť takéto podujatie navštevovať, nemali by ste váhať.
Dnešná doba, resp. dnešní zamestnávatelia berú už pomaly ako samozrejmosť, že uchádzači o brigádu, budú robiť viac ako len ju hľadať bez akéhokoľvek iného snaženia. Očakáva od nich nie len teoretické vedomosti, ale aj schopnosť využiť ich v praxi. To neznamená, že musíte pracovať v nejakej spoločnosti rok či dva (čo je samozrejme výhodou), ale aj váš aktívny prístup a skutočný záujem, môže znamenať váš úspech pri hľadaní brigády.