Pokročilý júnový dátum pre mnohých znamená vytúžený svätý pokoj. Pre niekoho zasa začiatok pracovných povinností. Veľa študentov sa snaží privyrobiť si s vidinou vlastného vreckového na letné radosti. Ako ale zarobiť peniaze, užívať si leto, zbytočne nemíňať a možno aj niečo odložiť? |
Ak uvažujeme, že priemerný mesačný brigádnicky plat je 200 eur, nezdá sa byť situácia až taká kritická. No ak brigádnik nebýva s rodičmi, musí platiť ubytovanie. Ak chce ísť aj na dva, tri výlety, nedajbože dovolenku, nie je to už také ružové. Kde sa teda dá ušetriť?
Vezmime do úvahy najprv leto na Slovensku.
Strava
Väčšinou stojí veľa peňazí. Veď ako inak. Aj na tom sa však dá ušetriť. Najspoľahlivejší spôsob je myslieť dopredu. Ak už dnes vieš, že zajtra budeš celý deň na brigáde, v meste či pri vode, priprav sa na to. Zbaľ si ráno desiatu, ľahký obed alebo aspoň malý snack. V presvedčení, že deň bez jedla vydržíš dlho neostaneš. Škvŕkajúci žalúdok ťa nakoniec dostane a minieš oveľa viac, ako by si chcel. Ak už naozaj musíš jesť vonku, skús sa obzrieť po hustej desiatovej polievke, obedovom menu alebo trojuholníku pizze. Niektoré obchodné reťazce večer zlacňujú pečivo z rána, bufety rozdávajú keksy a koláče s končiacim dátumom spotreby. Okrem toho sú študentské jedálne, ktoré fungujú aj v letných mesiacoch. Treba len poznať svoje okolie.
Pripraviť si jedlo deň vopred nepomôže len tvojej peňaženke, ale aj zdravej životospráve. Minimálne sa tak určite vyhneš fastfoodom.
Pri nákupoch spravidla platí - nakupuj v akciách. Obzeraj sa po zľavách a vyberaj si zo zľavnených potravín. Keďže sa stále menia, bude sa meniť aj tvoj jedálniček. Neboj sa ani nakupovať dopredu. Ak sú dnes v akcii špagety, no nemáš na nich chuť, vezmi ich do zásoby. Ak sú tento týždeň v akcii jogurty, raňajkuj jogurty. Budúci týždeň to môže byť mlieko alebo ovsená kaša.
Pitný režim
Piť sa musí. Opäť sa najviac oplatí myslieť dopredu. Naber si vodu z vodovodu už doma. Ušetríš možno len pár centov, no každá koruna sa ráta. Slovensko má jednu z najlepších vôd, tak prečo to nevyužiť. Ak napriek všetkému čistú vodu nepiješ, kúp si sirup. Nestojí veľa a vydrží dlho. Vyskúšaj navštíviť babičkine zásoby, možno sa nájde aj zdravý domáci.
Doprava
Najefektívnejší spôsob šetrenia na doprave je chodiť pešo. Dochádzkové vzdialenosti do 30 minút zvládneš určite ľavou zadnou. Treba len odísť skôr z domu. Ďalší nemenej efektívny spôsob je stále viac populárny bicykel. Ak ho nemáš, kupuj z druhej ruky. Na online bazaroch nájdeš mestské bicykle od 20 eur! Je to investícia navyše, ale jednoznačne sa ti vráti.
Máš bycikel, ale je nepojazdný? Ak v tvojom okolí nie je nikto, kto by ti s tým pomohol, skús sa obzrieť po cyklodieľňach. Existujú nadšenci, ktorí ti to radi opravia zadarmo, resp. za dobrovoľný príspevok. V Bratislave je napríklad Cyklokuchyňa, ktorú nájdeš každú stredu po 18:00 pri Starom moste na Petržalskom nábreží.
Máš aj ty nejaké tipy na šetrenie? Ak áno, podeľ sa o ne v komentároch. Ďalšie pokračovanie bude venované festivalom a low cost cestovaniu.