Ako personalista vníma otázku platu
Personalista vníma otázku platu ako prirodzenú súčasť pracovného pohovoru a nemusíte sa báť, že by otázku platu nenadhodil. V drvivej väčšine má na to presne vyhradený moment, kedy sa na otázku platu spýta. Je však dôležité ako budete na jeho otázky reagovať.
Aký plat si pýtať pri brigáde?
Premýšľanie o plate by malo byť súčasťou prípravy na pracovný pohovor. Pri tejto otázke platu veľmi záleží od toho, či sa uchádzate o vaše prvé zamestnanie, či brigádu alebo máte za sebou už nejaké pracovné skúsenosti. V tom prípade to bude s otázkou platu trochu iné a možno aj jednoduchšie.
Uchádzam sa o brigádu po prvýkrát
V tejto kategórii sa nájdu najmä študenti, ktorí hľadajú brigádu popri škole, alebo absolventi škôl. V tomto prípade záleží výška nástupného platu od viacerých faktorov:
- typ a náročnosť brigády – pri náročnejších pozíciách neváhajte stanoviť hranicu vyššie. Pozrite si nejaký prieskum platov na internete a váš odhad stanovte aj podľa toho.
- znalosti a vedomosti uchádzača – ešte pred hovorom zvážte svoje zručnosti a vedomosti, v prvom rade tie, ktoré sú relevantné pre brigádnickú pozíciu, o ktorú sa uchádzate
- vyžadované zručnosti – tu máme namysli napríklad jazykové zručnosti (a ich úroveň), ktoré budete pri práci využívať. Zamestnávateľ by mal vedieť oceniť zručnosti, ktoré je potrebné ovládať pre vykonávanie danej práce.
- nepodceňujte sa – nie je vhodné ak zvolíte platovú hranicu extrémne nízku, zamestnávateľ môže využiť
Zamestnávateľ má predstavu o vašom plate a nie vždy to môžete ovplyvniť, ak však poviete nižšiu sumu ako bola predstava zamestnávateľa, pravdepodobne sa poteší a využije, že sa podceňujete. V súčasnosti zamestnávateľov veľmi ovplyvňujú aj zavedené odvody z dohôd, ktoré ich spravili citlivými pri rozhodovaní o plate svojich zamestnancov.
Už som bol zamestnaný
Ak už máte nejakú skúsenosť s nejakou brigádou alebo prácou na trvalý pracovný pomer, môže byť odhad platu pre vás jednoduchší.
- ak ide o podobnú pozíciu ako ste robili v minulosti, plat by ste mali zvoliť minimálne na úrovni ako bol v predošlej spoločnosti
- zvážte vaše skúsenosti a prax
- zistite si o pozícii čo najviac a zvážte čo viac budete pri práci vykonávať, aké zručnosti budete musieť využívať
- predstavu o plate zdôvodnite dobrými argumentmi
Kedy sa spýtať na plat?
Nesnažte sa nastoliť otázku platu za každú cenu a už vôbec nie čo najskôr. Je to jedna zo základných chýb na pohovore, ktorú však časť uchádzačov robí dodnes. Buďte trpezlivý a snažte sa počkať až do chvíle, keď personalista nastolí otázku platu sám. Ak viete, že výberové konanie má viacero kôl, nechajte si otázku platu až na finále (samozrejme ak ju nenadhodí personalista skôr).
Ak sa personalista otázkou platu stále nezaoberá (čo nie je bežné), nastal čas, kedy môžete bez obáv nahodiť tému platu vy. Personalista obyčajne na konci pohovoru nechá čas na vaše otázky, a to je presne fáza, kedy sa môžete spýtať aj na plat, ak sa o ňom dovtedy nehovorilo. V tom momente to bude brať ako prirodzenú súčasť pohovoru.