Tak teda. Naozaj sa dá cestovať zadarmo? Po Slovensku určite áno. A dosť jednoducho. |
Po tipoch a trikoch na šetrenie a festivaly zadarmo sa dostávame k výletom. Ak si dovolenku v zahraničí nemôžeš dovoliť, stále ti ostáva Slovensko. Naša krajina má mnoho krásnych miest a určite si ešte všetky nevidel. Cestovanie po Slovensku vďaka vlakom zadarmo nikdy nebolo jednoduchšie. Ako zaplatiť za ubytovanie a stravu čo najmenej?
Výlety
Ako prvé ubytovanie zadarmo asi každému napadne stan. Je to jedna z možností, avšak treba dávať pozor, kam ho rozložíte. Stanovať mimo campov nie je zakázané, ale pozor na súkromné pozemky, lesy a chránené oblasti. Najlepšie je vyhliadnuť si miesto na stan dopredu na katastrálnej mape. V Tatrách sa dá stanovať len na určitých miestach. Ak predsa chcete teplú sprchu a potrebujete dobiť baterky, ostávajú campingy. Nie je to už bývanie zadarmo, ale ostáva pomerne lacné.
Inou, pre niektorých zatiaľ neznámou možnosťou, je couchsurfing. Ide o komunitu ľudí, ktorí si navzájom zadarmo poskytnú gauč alebo prázdnu posteľ. Prihlásiť sa môže každý. Chce to trochu odvahy. Nikdy nevieš, aký človek ťa bude čakať. Na druhej strane máš možnosť prečítať si jeho profil a pozrieť referencie od iných couchsurferov. Čím viac pozitívnych referencií, tým si môžeš byť istejší. Okrem ubytovania je couchsurfing hlavne o stretávaní sa s novými ľuďmi a spoznávaní cudzích príbehov. Väčšinou so svojim hostiteľom stráviš aj nejaký čas. Môže ti ukázať pekné miesta v okolí či pohostiť ťa večerou.
Keď nie si práve typ, ktorý vie jednoducho konverzovať s cudzím človekom, ostáva airbnb. Systém je podobný, no v tomto prípade za ubytovanie platíš. Cena je ale stále veľmi výhodná. Nemusíš s majiteľom izby hovoriť ani s ním tráviť čas. Jednoducho si prevezmeš kľúč a si maximálne nezávislý. Ak idete s partiou, viete si nájsť aj celý byt a vždy vás to vyjde lepšie ako izby v penzióne či hoteli. A bude to zaručene väčšia sranda.
Čo sa stravy týka, v prípade, že je k dispozícii kuchyňa, je to jasné. Variť si a pripravovať desiatové balíčky ostáva najlacnejším riešením. Nakupovať sa snaž v supermarketoch, hľadaj akcie, malé obchodíky si väčšinou ceny dvíhajú. Keď kuchyňu nemáš a potrebuješ aspoň raz za deň teplé jedlo, máš dve základné možnosti. Buď si večeru jednoducho upečieš na ohni alebo sa skús obzerať po samoobslužných jedálňach, bufetoch a krčmičkách. Čím menšia obec, tým lacnejší obed.
Je táto séria článkov nápomocná? Dozvedel/a si sa niečo nové? Môžeš nám nechať reakcie v komentároch. :)