Kto môže voliť a ako voľba prebieha?
Voľby sa konajú na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním.
Právo voliť má každý, kto najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov, je právne spôsobilý a je občanom Slovenskej republiky.
Volič hlasuje osobne v poradí, v akom sa dostavil do volebnej miestnosti. Po príchode do volebnej miestnosti sa preukáže občianskym preukazom alebo iným dokladom, ktorý obsahuje všetky údaje uvedené o ňom v zozname voličov.
Následne volič prejde za zástenu ku stolíku, ktorý je určený na hlasovanie. Po výbere kandidáta/kandidátov volič hlasuje tak, že po opustení priestoru určeného na voľbu, vloží obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky.
Prečo sú voľby dôležité?
V prvom rade si je dôležité uvedomiť, že voľby nás ovplyvňujú v každej oblasti nášho života, či už voliť pôjdeme, alebo nie.
Zasahujú do nášho zdravotníctva, školstva, financií, obrany a bezpečnosti občanov a mnohého ďalšieho.
Podstatou volieb je najmä vyjadriť svoj názor, postoj a ideu, akým smerom by sa mala naša krajina uberať. Zvolením si politickej strany a kandidátov, ktorí by to mali podľa nás predstavovať.
Samozrejmosťou je, že každý z nás by mal rešpektovať názor toho druhého a to, čo jemu vyhovuje. Nemali by sme nikoho manipulovať, ohovárať, alebo dokonca zastrašovať, ak má iné politické preferencie, ako my.
Každý z nás si však určite praje prosperujúcu, fungujúcu a šťastnú krajinu, kde veci fungujú, ako majú a jej obyvatelia sa majú dobre.
Čo ak neviem koho voliť?
Ak nie ste jednoznačne rozhodnutý, koho na volebnom lístku zakrúžkovať, urobte si menší prieskum. Prečítajte a oboznámte sa s programom jednotlivých strán, no aj z ich minulosťou a víziou budúcnosti.
Ak sa aspoň čiastočne s niektorou zo strán zhodujete, je to pre vás vhodný kandidát. Ak a poznáte niekoho, kto ešte rozhodnutý nie je pomôžte mu, možno nemá taký prístup k informáciám ako vy, no bola by veľká škoda, keby jeho hlas prepadol.