do:
Eur / hod.

Prvá pomoc na pracovisku

Prvá pomoc na pracovisku

Hoci si to nikto nikdy neželá aj počas vykonávania brigády sa na pracovisku môže stať nejaký úraz, kedy bude od brigádnika vyžadované poskytnutie prvej pomoci. Vedeli by ste však ako v tom momente reagovať? Ako prvú pomoc poskytnúť? Aké číslo vytáčať?

Pri rôznych typoch brigád hrozí rôzne nebezpečenstvo. Ak máte brigádu, kde sa používajú nejaké elektrické zariadenia, hrozí zásah prúdom alebo popálenie. Pri každej brigáde však hrozí aj akékoľvek iné zranenie, zlomenina, krvácanie a podobne.

 

Ani jedna pracovná činnosť sa nedá považovať za úplne bezpečnú, hoci tak na prvý pohľad môže pôsobiť. Nikdy však situáciu nepodceňujte, bezpečnosť na pracovisku by mala byť zachovaná vždy. Pracovisko by malo byť bezpečné pre všetkých pracovníkov, napriek tomu sa na pracoviskách úrazy stávajú.

 

Podľa rozsahu úrazu by ste mali vedieť okamžite zvážiť, či je nutné privolanie rýchlej lekárskej pomoci alebo ide len o ľahké zranenie, ktoré viete ošetriť na mieste a zabezpečiť prevoz zraneného k lekárovi.

 

Dôležité telefónne čísla na tiesňovú linku

Ak však na prvý pohľad vidíte, že úraz sa javí ako vážny, ani chvíľu by ste nemali váhať s privolaním zdravotnej služby. Každý človek by si mal v hlave držať minimálne čísla na tiesňovú linku. Pričom hlavne to prvé je úplným základom.

 

 

112 – Ide o zjednotené celoeurópske číslo, ktoré slúži na privolanie zložiek záchranného systému. Po opísaní situácie, operátor na linke rozhodne, aké zložky budú k danému prípadu privolané. Naďalej sú však platné aj čísla, pre jednotlivé zložky tiesňového volania:

 

150 – hlásenie požiarov

155 – zdravotnícka záchranná služba

158 – polícia

 

Privolanie rýchlej zdravotnej služby v prípade vážneho úrazu však nestačí. V prvom rade by ste mali urobiť všetko pre to, aby ste zranenému pomohli tak, ako to pôjde. Práve vaša pomoc zranenému môže byť v tom čase, kým dorazí rýchla zdravotná pomoc, rozhodujúca. Veľmi záleží od druhu zranenia, aký typ pomoci zranenému poskytnúť. Následne popíšeme aspoň niekoľko základných často vážnych úrazov, ktoré sa môžu na pracovisku stať, a taktiež prvú pomoc pri nich

 

Typy úrazov na pracovisku a prvá pomoc

Zásah elektrickým prúdom – Ide o pomerne časté zranenie pri brigáde na stavbe. Následkom zasiahnutia silným elektrickým prúdom je často bezvedomie a niekedy aj zastavenie dýchania. Okrem toho môžu v mieste zasiahnutia vzniknúť aj vážne popáleniny. Pri každom zasiahnutí prúdom, hoci sa zdá, že postihnutý je v poriadku, je dôležité vyhľadať lekára.

 

Čo robiť?

Okamžite po zasiahnutí sa snažiť vypnúť elektrický prúd alebo bezpečne prerušiť kontakt medzi zraneným a zdrojom elektrického prúdu. Dôležité je nepokúšať sa ihneď odtiahnuť postihnutého, ak je  dané miesto stále pod prúdom. Ten by mohol zasiahnuť aj vás. Na odstránenie predmetu z tela zraneného je dôležité použiť nevodivý materiál (napr. drevenú palicu).

Následne skontrolovať či osoba dýcha. Ak sa dýchanie zastavilo, je dôležité okamžité poskytnúť dýchanie z úst do úst. Takéto oživovanie môže trvať aj tridsať minút.  Ak ste privolali záchrannú službu, oživujte postihnutého až do príchodu lekára. Keď poranený začne dýchať sám, uložte ho do bezpečnej polohy, ošetrite popáleniny a zavolajte lekára, ak sa ho nepodarilo zavolať doteraz.

 

Šok

Šok je obyčajne následkom nejakého iného zranenia, napr. zlomeniny, krvácania, či havárie. V prvom rade je dôležité odstrániť príčinu, ktorá ho vyvolala. Postihnutého nikam neprenášame, uložíme ho do pokoja, chránime pred navlhnutím odevu a stratou tepla. Podľa rozsahu zranenia sa ho snažíme dostať do stabilizovanej polohy, ktorá zabraňuje možnosti vdýchnutia zvratkov alebo krvi a zapadnutie jazyka.

 

Popálenie

Pri poskytovaní prvej pomoci pri popálení je v prvom rade dôležité odstrániť príčinu, ktorá popálenie spôsobila (zahasiť oheň, odstrániť zastaviť elektrický prúd). Odstrániť odev z postihnutého miesta sa snažíme iba v prípade, ak šatstvo na telo pevne neprilieha, a to veľmi opatrne.

Následne postihnuté miesto ponoriť do studenej vody, alebo držať pod tečúcou vodou aspoň po dobu 10 minút. Ak je popálenina rozsiahla pokryť postihnutú oblasť plachtou alebo uterákom namočeným v studenej vode. Po upokojení a schladení na miesto priložiť čistú a suchú gázu. Ak je zranený pri vedomí, podávať mu trochu chladenej vody až do príchodu lekára.

Nikdy na obareniny a popáleniny nedávať krémy ani maste a neporušovať pľuzgiere, ktoré sa pri popálení vytvorili na koži! Rovnako na popáleniny neprikladať materiály, ktoré sa strapkajú (napr. vata).

 

Zlomenina

Ošetrenie zlomeniny je pomerne náročné. So zlomeninou by ste mali zaobchádzať veľmi opatrne a postarať sa len o znehybnenie. Následne zabezpečiť prevoz do nemocnice.

 

Krvácanie

Krvácanie zastavujeme priamym tlakom na ranu, a priložením tlakového obväzu. Pokiaľ toto nezastaví krvácanie, je nutné priložiť ešte jednu vrstvu na ranu spolu so zdvihnutím končatiny nad úroveň srdca.

Ak ide o rozsiahle krvácanie ihneď vytáčame číslo 112 a privoláme pomoc. Neprestávame však v starostlivosti o zraneného a krvácaniu sa snažíme aj ďalej zamedziť.

Akékoľvek zranenie, ktoré sa na prvý pohľad javí ako bezvýznamné, netreba brať na ľahkú váhu. Vnútorné poranenia sa identifikujú len ťažko, na prvý pohľad človek vyzerá úplne zdravý v ďalšej chvíli už má akútne problémy a potrebuje rýchly prevoz do nemocnice. Ovládať základy prvej pomoci by mal každý brigádnik.  

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

Aktualizácia našich online vzdelávacích kurzov

S radosťou oznamujeme, že sme na našom portály pre vás aktualizovali ponuku online vzdelávacích kurzov! Naša snaha o poskytovanie kvalitného vzdelania zadarmo nás motivuje neustále vylepšovať naše kurzy a prispôsobovať ich potrebám našich užívateľov.

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis