Priemernosť sa neodpúšťa
V dnešnom svete plnom výkonov musí človek vynikať. Je jedno v čom, ale musí byť výnimočný. Pracovať od rána do večera, mať veľa peňazí, značkové veci, drahé dovolenky. Rodičia zabezpečia svojim deťom milión krúžkov, aby sa nenudili alebo aby sa im nemuseli venovať, pretože aj tak nemajú čas. Kariérna poradkyňa zo spoločnosti Navigácia v povolaní Eva Uhríková vysvetľuje ako neustály spoločenský tlak ovplyvňuje rodičov a deti pri výbere ich ďalšieho povolania: „Rodičia sa snažia deťom s dobrým úmyslom pomôcť zorientovať sa vo svete práce, aby boli v budúcnosti úspešné, spokojné a šťastné. Často sa však stáva, že to „šťastie a úspech“ vidia zo svojho pohľadu a na základe svojich dovtedajších skúseností. Tento pohľad však nie vždy zodpovedá potrebám a túžbam dieťaťa. A keďže deti robia rozhodnutia o ďalšom štúdiu ešte v nezrelom veku a nevedia čo by ich naozaj bavilo, je na nich vyvíjaný veľký tlak. A pod týmto tlakom robia rozhodnutia, ktoré ovplyvnia ich budúci kariérny život.“
Nadradené a podradené profesie
Rodina lekárov, právnikov či umelcov. Každá rodina si nesie so sebou svoju povesť a hrdosť. Isté povolania zvyknú byť medzi našimi príbuznými viac preferované a naopak iné zatracované. „Tým, že rodičia chcú pre dieťa to najlepšie, vidia vo svojom živote profesie, v ktorých za ľahšiu prácu viac zarobia. Boli by radi, aby ich dieťa nemuselo pracovať manuálne, nech sa nezoderie a nech sedí pekne v teplúčku v kancelárii. Preto ho smerujú na všeobecné vzdelanie a ideálne na vysokú školu s tvrdením, že moje dieťa na to má. Vôbec ale pritom nezohľadňujú záujmy a osobnosť dieťaťa. Ono možno miluje praktickosť a konkrétnosť a vidí rado hmatateľné výsledky svojej činnosti, čo ho ťahá k technickému smeru“, dopĺňa Uhríková.
Ako pomôcť dieťaťu zorientovať sa pri výbere svojho budúceho povolania
Doprajme našim deťom lepšiu budúcnosť. Pomôžme im nájsť to čo ich baví a napĺňa a akým smerom by sa mohli posúvať. Venujme sa im v tejto oblasti už od základnej školy. Je to pritom veľmi jednoduché. „To čo potrebujeme je pozorovať a vnímať, aké je naše dieťa, aké má kvality, aké činnosti mu robia radosť. Neznamená to, že presne tým sa má aj v budúcnosti živiť, potrebujeme len zistiť aké aspekty ho na týchto činnostiach bavia. Činnosti, ktoré človek robí v jednotlivých životných obdobiach sa menia, ale ich aspekty a charakteristiky, ktoré nás tešia, zostávajú v týchto činnostiach nezmenené. Napríklad niekto v detstve rád hrá futbal, lebo má rád tvorbu stratégie hry. Povolaním asi nebude futbalista, ale vytváranie stratégie a taktiky ho naďalej budú napĺňať. Niekto sa zase rád vydáva na dobrodružné výlety. V dospelosti sa nestane dobrodruhom, no bude preferovať v práci zmeny a prekvapenia namiesto rutiny. Pri deťoch tak treba vnímať nielen to čo im ide dobre, ale aj to čo ich teší. V súčasnosti mladým ľuďom totiž omnoho viac záleží na zmysluplnosti práce ako v minulosti a v budúcnosti si dajú na tom ešte viac záležať“, predpovedá kariérna poradkyňa Eva Uhríková.
Začarovaný kruh môžeme prelomiť
Keď je človek spokojný sám so sebou, dokáže lepšie prijímať druhých a ľahšie sa postaviť aj prekážkam, ktoré mu život pripraví. To isté platí aj pri práci. Ak sú rodičia spokojní v práci a robia to čo ich skutočne napĺňa a baví, lepšie dokážu podporiť aj svoje vlastné deti. Ak ste uviazli v povolaní, ktoré nie je pre Vás to pravé orechové a viac Vás demotivuje ako Vám dáva zmysel, spravte prvý krok ku kariérnej zmene. Existuje online sebakoučovací nástroj Worknavigator, ktorý Vám pomôže zorientovať sa vo Vašich hodnotách a prioritách. A odhalí Vám ako veľmi potrebujete kariérnu zmenu vo Vašom živote. Stačí kliknúť na www.worknavigator.sk
Napísala Zuzana Majerčíková.