Pojem soft skills, hoci je anglický, vyhľadáva ho podstatne viac ľudí ako jeho slovenský ekvivalent – mäkké zručnosti (niekedy uvádzané aj ako jemné zručnosti). Čo sa skrýva za týmto pojmom a prečo je veľmi dôležité rozvíjať vaše soft skills vám prezradí v pár vetách tento článok. |
Čo sú to soft skills
Pojem soft skills označuje súbor zručností (skills), ktoré sa spájajú s našimi osobnostnými vlastnosťami a schopnosťami - vystupovaním, štýlom práce, komunikáciou a pod. Soft skills sa najčastejšie spomínajú práve v spojitosti s prácou a pracovnými výkonmi. To, akú úroveň soft skills má zamestnanec, sa často odráža na jeho výsledkoch v práci. Pod pojem soft skills zahŕňame niekoľko základných typov zručností:
- Komunikácia
- Emocionálna inteligencia
- Prezentačné zručnosti
- Time management
- Tímová spolupráca
- Riešenie problémov a konfliktov
- Vedenie ľudí
V literatúre aj na webe sa môžete stretnúť aj s niektorými ďalšími, rôzni autori a odborníci niektoré zo zručností spájajú iné zasa rozdeľujú aj na ďalšie.
Prečo rozvíjať moje soft skills
Rozvinuté soft skills pomáhajú nie len v profesijnom ale aj osobnom živote. Soft skills sa totiž dajú využiť v úplne bežných životných situáciách - riešenie konfliktov, úroveň komunikácie, zvládanie stresu, s tým všetkým sa človek stretne pri riešení rôznych životných situácií a problémov.
Na pojem soft skills môžete stále častejšie natrafiť aj priamo pri pracovných ponukách. Zamestnávatelia ich dnes vyžadujú stále viac , a preto si ich všíma aj personalista na pracovnom pohovore. To ako máte rozvinuté soft skills môže rozhodnúť o vašom prijatí, či neprijatí do zamestnania. Prirodzene závisí od druhu pracovnej pozície, aké zručnosti si personalista všíma a aká úroveň daných soft skills sa vyžaduje.
Ako rozvíjať soft skills
Rozvíjať soft skills sa dá úplne jednoducho, a to nevyhýbaním sa vystupovaniu na verejnosti, pravidelnou komunikáciou, čítaním kníh, odborných publikácií (rozširuje slovnú zásobu), štúdiom literatúry zaoberajúcou sa soft skills alebo konkrétnou zručnosťou – komunikácia, prezentačné zručnosti, vedenie ľudí a pod.
Najefektívnejším riešením je absolvovať nejaký kurz soft skills, školenie alebo tréning. Takéto kurzy sa organizujú na pravidelnej báze, takže nebude problém v blízkej dobe sa nejakého kurzu soft skills zúčastniť. Výhodou je, že po absolvovaní takéhoto kurzu získate aj certifikát do životopisu, ktorý je dokladom o absolvovaní a získaný vedomostí a získaní nejakých soft skills.
Veľkú výhodu pri rozvíjaní soft skills majú študenti, ktorí majú možnosť veľmi rýchlo rozvíjať svoje soft skills počas štúdia. Často sú k tomu totiž nútení aj povinnými aktivitami – prezentáciami pred triedou, riešením prípadových štúdií, pravidelným komunikovaním a pod. Nevyhýbajte sa v škole týmto situáciám, aj keď vám nemusia byť teraz príjemné, ak si na ne zvyknete teraz o to menší problém budete mať pri práci.