Brigády pre stredoškoláka
Zamestnávateľ samozrejme vie, že stredoškolák ešte nemá skúsenosti a odborné zručnosti na tak vysokej úrovni, a preto prijíma študentov len na také pozície, ktoré skúsenosti a prax v takej miere nevyžadujú. Sú však aj brigády pre stredoškolákov, ktoré už prax a zručnosti vyžadujú. Ide o brigády, ktoré sú vhodné pre študentov stredných odborných škôl so zameraním, ktoré sa týka nejakej pracovnej pozície. Tí získavajú dostatočnú prax v ich odbore už počas štúdia a samotné štúdium je oveľa viac prakticky zamerané, ako napríklad štúdium na gymnáziu. Ide najmä o tieto brigádnické pozície:
Pri pozícií čašníka sú už vyžadované aj nejaké zručnosti získané napríklad povinnou školskou praxou, kde sa študenti oboznámia s etiketou (pravidlami) stolovania, obsluhy a tiež etikou nevyhnutnou pri práci v stravovacích zariadeniach. Rovnako praktické skúsenosti treba mať aj s prácou pomocného kuchára. Taktiež sú obyčajne získavané na povinnej praxi, príp. aj na praktických predmetoch vedených na strednej škole.
Práca animátora vyžaduje zručnosti, ktoré sa má možnosť naučiť každý stredoškolák (teda aj gymnazista), ide v prvom rade o komunikáciu, jazykové zručnosti – ovládanie cudzieho jazyka na pokročilej úrovni, je pri brigáde animátora samozrejmosťou.
Práca na pokladni od 18 rokov?
Stredoškolákov často zaujíma, či je možné pracovať s pokladňou v obchode skôr ako dovŕšia plnoletosť , t.j. vek 18 rokov. Odpoveď nie je úplne jednoznačná. Dôležitú úlohu pri práci s pokladňou zohráva najmä dohoda o hmotnej zodpovednosti zamestnanca. Najčastejšie sa uzatvára práve so zamestnancami, ktorí majú prístup k pokladni alebo priamo s pokladňou pracujú. Týka sa ako zamestnancov v pracovnom pomere, tak aj pracujúcich na dohodu (mimo pracovného pomeru). Dôležitý je však najmä fakt, že zamestnávateľ môže uzavrieť túto dohodu len so zamestnancom, ktorý už dovŕšil vek 18 rokov.
Dohoda o hmotnej zodpovednosti zamestnanca je dohoda, ktorá je základom na určenie zodpovedného pracovníka v prípade straty zverených hodnôt (najčastejšie peňazí). Treba si však dať pozor na to, že všeobecná zodpovednosť za škodu sa vzťahuje aj na študentov, ktorí ešte 18 rokov nedovŕšili.
Čo to znamená pre zamestnávateľa a zamestnanca? Asi toľko, že zákon nezakazuje zamestnávať študentov do 18 rokov pracujúcich na dohodu o brigádnickej práci študenta na prácu s pokladňou. Je však na zvážení zamestnávateľa, či zamestná neplnoletého brigádnika aj bez dohody o hmotnej zodpovednosti. Bežná prax však ukazuje, že veľká časť zamestnávateľov zamestnáva na pokladňu aj neplnoletých brigádnikov.
Stredoškoláci a (ne)povinná prax
Študenti stredných odborných škôl majú v rámci učebného plánu zahrnutú často aj povinnú prax. Povinná prax je výbornou možnosťou ako svoje poznatky využiť v konkrétnej spoločnosti. Študent tak získava ešte popri štúdiu pracovné návyky, zoznamuje sa s trhom práce a zároveň získava nové zručnosti a najmä prax, ktorú dnes tak veľmi vyžadujú zamestnávatelia už aj od študentov, ktorí sa uchádzajú o prácu a brigádu. Ak má stredoškolák možnosť prax absolvovať, nemal by ani chvíľu váhať, a to aj napriek tomu, že prax možno nebude nijak ohodnotená. Veľa mladých odradí práve tento fakt, a tak hľadajú radšej nejakú platenú brigádu. Niektoré stredné školy v odbore hotelierstvo ponúkajú svojim študentom napríklad aj absolvovanie barmanského kurzu. Brigáda barman je vhodná výhradne pre študentov s absolvovaním tohto kurzu.
V čase štúdia si ešte možno neuvedomí ako mu takáto prax počas školy môže pomôcť v budúcnosti nájsť si dobré zamestnanie, a to aj hneď po ukončení strednej školy.