Niekedy stačí málo, aby bol pracovný pohovor na brigádu úspešný. Dodržiavať isté pravidlá, poznať to čo vie personalista oceniť, no naopak aj to, čo môže veľmi kaziť dobrý dojem z vás, je veľmi podstatné vedieť už pred pracovným pohovorom. Vašou výhodou je, že môžete absolvovať prípravu pred pracovným pohovorom, ktorá vás pripraví na situácie, ktoré môžu nastať. |
Oblečenie na pracovný pohovor
Prvým problémom, ktorému môžete predísť ešte pred samotnou účasťou na pohovore je výber oblečenia. Hoci oblečenie nie je na pohovore kľúčové, dojem, ktorý ním spravíte môže výrazne ovplyvniť priebeh pracovného pohovoru. Venujte teda aj výberu oblečenia dostatok času. Z vášho šatníka vyberajte oblečenie, v ktorom sa nielen cítite dobre a uvoľnene, ale je zároveň formálne, nie výstredné, či vyzývavé. O čistote oblečenia nie je potrebné ani hovoriť.
Len v skratke k oblečeniu: Pre dámy je veľmi vhodné zvoliť kostým, či čierne nohavice s blúzkou. Pre mužov sú to nohavice, košeľa, sako a kravata. Viac o oblečení sa dočítate v článku, ktorý sa zaoberá vhodným oblečením na pracovný pohovor.
Veľkým faux pais pri obliekaní, by bolo prísť na pohovor v krátkych nohaviciach, či šľapkách (žabkách). Taktiež sa vystríhajte aj pred rôznymi vtipnými, či hanlivými nápismi na tričku. Rovnaký pozor si dajte aj na krikľavé farby, tým sa rozhodne vyhnite. Nemalo by to byť práve oblečenie, ktorým chcete zaujať personalistu.
Odpovede na otázky personalistu
Personalista si na pohovore všíma nie len to aké odpovede volíte na ním položené otázky, ale aj to ako pohotovo viete reagovať, či sa nesnažíte zavádzať, alebo dokonca klamať. Práve klamstvo je to, čomu sa na pracovnom pohovore jednoznačne vyhnite. Ak by personalista už na pracovnom pohovore zistil, že klamete, nebude strácať viac času, a takmer s istotou vás pošle domov hneď ako na klamstvo príde.
Ak sa vás personalista spýta jednoznačnú otázku, mala by nasledovať aj jednoznačná odpoveď. Už vopred si môžete zistiť aké otázky sa personalista pýta na pohovore , a tak niektoré odpovede už môžete mať čiastočne pripravené. V žiadnom prípade sa ale odpovede nebiflite. Na pohovore to môže pôsobiť veľmi neprofesionálne.
Snažte sa odpovedať vždy k veci, nevymýšľať si odpovede len preto, aby ste niečo povedali. Niekedy môže byť vhodná aj odpoveď: „Momentálne neviem odpovedať na túto otázku“ . Túto odpoveď by ste však za pracovný pohovor nemali použiť viac ako raz, maximálne dvakrát.
Poskytnutie negatívnych informácií
Nepovedzte personalistovi viac ako je potrebné a vhodné. Najmä ak ide o negatívne fakty z vášho pracovného, či dokonca osobného života, pokiaľ to nie je potrebné, nechajte si ich pre seba a nehovorte ich personalistovi. Ak by ste mali nejakú negatívnu vlastnosť, úlohou personalistu je ju odhaliť aj bez toho, aby ste mu o nej hovorili. Je totiž možné, že ste sa tejto negatívnej vlastnosti časom už aj zbavili. Veľmi nevhodné býva spomínať a rozoberať aj odchod z predošlého zamestnania. Tu v žiadnom prípade nekritizujte vaše predošlé zamestnanie, spoločnosť ani nikoho z jej pracovníkov. Pôsobí to neprofesionálne.
Známe sú aj otázky, ktoré by sa personalisti na pohovore nemali pýtať. Nie je vašou povinnosťou na ne odpovedať, ale skôr vedieť ako reagovať aj na tieto typy otázok. Určite by ste si ich mali preštudovať ešte pred pracovným pohovorom.
Výhovorky
To čo personalisti nemajú na pohovoroch radi sú výhovorky rôzneho typu. Výhovorky na neskorý príchod na pracovný pohovor, voľbu oblečenia. Taktiež by ste sa nemali vyhovárať ani na stres z pracovného pohovoru. Sú metódy ako sa zbaviť stresu. Personalista rešpektuje istú dávku stresu a nervozity na pohovore. Ak však volíte úplne nevhodné a nesprávne odpovede, nie je vhodné , aby ste sa vyhovárali práve na stres.
Ak chcete otestovať vašu reakciu na otázky personalistu, môžete tak urobiť aj v simulátore pracovného pohovoru, ktorý zároveň vyhodnotí vašu úspešnosť.