Máte už svoj profil na LinkedIn? Ak nie, tak si prečítajte o niekoľkých dôvodoch, prečo si ho čo najskôr založiť. Ak už profil máte dozviete sa pár tipov ako ho vylepšiť a ako ďalej postupovať pri hľadaní zamestnania cez túto profesnú sociálnu sieť. |
Vyplňte si profil
Vyplneniu profilu na LinkedIn je potrebné venovať viac času. O jeho vypĺňaní sme už písali v článku o tom Prečo mať profil na LinkedIn. Váš profil na tejto profesionálnej sieti by ste mali považovať za svoj životopis a nezabúdať na to, že by mal byť vždy aktualizovaný. Absolvovali ste kurz, získali certifikát, alebo máte nové zamestnanie? To všetko okamžite uveďte aj do vášho profilu. Dobre vyplnený profil je základom pre hľadanie zamestnania cez LinkedIn.
LinkedIn ponúka priestor na uverejnenie naozaj rôznych informácií o sebe, vrátane dobrovoľníctva, pričom hneď uvádza, že 1 z 5 manažérov príjme nového zamestnanca práve kvôli skúsenostiam s dobrovoľníctvom.
Vyplňte titulok vo svojom profile
Väčšina profilov na LinkedIn nemá vyplnený titulok. Tí ktorí ho vyplnení majú, doň často uvádzajú, že hľadajú pracovné príležitosti, uviesť však túto informáciu do titulku nie je najsprávnejšie. Titulok by mal vystihovať váš, vašu osobu, súčasné pôsobenie, inú dôležitú informáciu o vás.
Titulok by mohol vyzerať napríklad takto:
„Študent magisterského štúdia masmediálnej komunikácie, píšuci vlastný blog o nových trendoch v marketingovej komunikácií.“
Takáto informácia môže personalistu zaujať určite viac, ako titulok typu:
„Hľadám prácu v oblasti marketingu.“
Správne miesto, kde uviesť, že hľadáte zamestnanie
Ak nie titulok, tak kam je správne uviesť, že hľadám zamestnanie? Najlepšie miesto na túto informáciu je pravdepodobne sumár. V ňom zhrniete všetky vaše zručnosti, praktické skúsenosti a na záver môžete dodať, že hľadáte pracovné príležitosti. Ak by ste však vo svojom profile túto informáciu vôbec neuviedli, ak váš profil na LinkedIn personalista zaujme, kontaktuje vás pravdepodobne aj tak.
Sledujte stránky spoločností
Čakať však len na to, či sa vám nejaký personalista alebo HR manažér ozve, by nebolo to najlepšie riešenie. Treba sa snažiť vyvolať ďalšie aktivity, ktoré vás môžu priblížiť k zaujímavej práci. Najlepším riešením je sledovať stránky registrovaných spoločností, ktoré pravidelne ponúkajú rôzne pracovné pozície.
Najviac ponúk na LinkedIn na Slovensku momentálne publikuje IBM, Dell, Grafton (personálna agentúra), AT&T a Lenovo. V ponuke sú aj ponuky spoločností ako Microsoft, Johnson Controls, Deloitte, Soitron, Amazon, Mondelez International, Slovnaft, Red Bull, ESET, Procter & Gamble a ďalších.
Ide o odborné ponuky, pri ktorých sa často vyžaduje prax a viaceré odborné zručnosti na expertnej úrovni. Tieto spoločnosti však zároveň na LinkedIn uverejňujú aj ponuky pre stážistov, kariérne programy a iné príležitosti a projekty pre študentov a absolventov škôl.
Použite vyhľadávač na hľadanie zamestnania
LinkedIn ponúka celkom šikovný vyhľadávač zamestnania. Momentálne sa tam v ňom nachádza viac ako 250 pracovných ponúk na Slovensku, prevažne v oblasti informačných technológií, marketingu a predaja, služieb zákazníkom.
Vyhľadávač ponúka možnosť filtrovať ponuky podľa:
- krajiny
- zamestnávateľa
- času publikovania pracovnej ponuky
- platu (len pre Premium používateľov)
- pracovnej pozície
- oblasti
- skúseností
Po zadaní kritérií dostanete výsledok všetkých ponúk, ktoré vyhovujú vašim požiadavkám. Ak kliknete na pracovnú ponuku, dostanete sa do jej popisu a môžete si ju buď uložiť alebo na ňu hneď reagovať. Aké výhody ponúka LinkedIn z pohľadu popisu pracovných pozícií?
- Popis náplne práce je detailnejší
- Pri niektorých pracovných ponukách vidíte aj počet ľudí, ktorí na ponuku už reagovali
- Ak máte Premium účet viete porovnať svoj profil s ďalšími uchádzačmi, ktorí na ponuku reagovali
- Vidíte ďalšie podobné pracovné ponuky, ktoré si ľudia prezerali
BONUS: Pracovná selfie na LinkedIn
Ako bonus pripájame návod (v anglickom jazyku) priamo od LinkedIn ako si spraviť perfektnú pracovnú selfie, ktorú si dáte do profilu.
Ak ešte nemáte svoj profil na LinkedIn, nemali by ste viac váhať. Čas strávený vyplnením profilu a vašou pravidelnou aktivitou (hoci len krátkodobou) môžete podstatne zvýšiť vaše šance na nájdenie dobrého zamestnania. Ďalšie možnosti využitia tejto najväčšej profesnej sociálnej siete sa dočítate v pripravovanom pokračovaní článku.