Hoci sa zdá, že žiadosť o zamestnanie je príliš krátka na to, aby mohla zamestnávateľa presvedčiť o vašom prijatí či neprijatí, môžete byť prekvapení ako veľký vplyv má žiadosť na ďalšie pokračovanie výberového procesu. V niekoľkých vetách viete spraviť na personalistu dobrý dojem, ale aj ho úplne pokaziť. |
Personalista si môže všímať čokoľvek, teda aj vašu žiadosť. Ak je žiadosť napísaná zle, personalista ešte vždy dá šancu aj životopisu. Bude si však určite pamätať aj to, ako vyzerala vaša žiadosť. Prečo si to pokaziť hneď na začiatku, keď si stačí dať pozor len na pár základných vecí? Tu je niekoľko tipov ako jednoduchými krokmi vylepšíte vašu žiadosť o zamestnanie.
Žiadosť do zamestnania pre každú pozíciu iná
Ak posielate stále dookola každému zo zamestnávateľov na rôzne pozíciu tú istú žiadosť o zamestnanie, niekde bude chyba. Žiadosť by sa mala aspoň čiastočne odlišovať v prípade rôznych pracovných pozícií. Niekedy stačí pozmeniť len pár viet , aby bola pre danú pozíciu relevantná. Nesnažte sa o to, aby žiadosť vyzerala čo najvšeobecnejšie a mohla sa hodiť pre akúkoľvek pozíciu, práve naopak, snažte sa ju niečím odlíšiť. Aj keď sa zdá, že je na to málo priestoru, stačí niekoľko zaujímavých slov, ktoré môžu personalistovi z vás navodiť dobrý dojem.
Aby ste si vedeli lepšie predstaviť ako môže žiadosť o brigádu vyzerať, pozrite si > vzor žiadosti o zamestnanie
Gramatika vždy a všade
Je už akýmsi klišé, že pri takýchto dokumentoch každý upozorňuje na gramatiku. Nie je to ale v žiadnom prípade zbytočná poznámka. Gramatika v žiadosti o zamestnanie (a aj ostatných dokumentoch, ktoré posielate), je to prvé čo si môže personalista všimnúť, hlavne ak sa v krátkej žiadosti nachádza hneď niekoľko gramatických chýb.
Aj napriek častému upozorňovaniu zo všetkých strán, sa stretávame so žiadosťami, ktoré v jednej vete dokážu mať aj päť a viac gramatických chýb. Samozrejme, nie každému gramatika musí ísť – joty a ypsilony sa stále pletú. Ak viete o sebe, že gramatika je vaša slabá stránka, mali by ste na ňu prihliadať o to viac. Personalista určite žiadosť pochopí aj s gramatickými chybami, avšak takáto žiadosť o zamestnanie nepôsobí seriózne.
Pozorne si prečítajte znenie pracovnej ponuky
Ak si pozorne prečítate text inzerátu pracovnej ponuky, bude sa vám žiadosť písať oveľa ľahšie. Mali by ste v prvom rade prejaviť svoj záujem o danú pozíciu a ak už s danou prácou máte skúsenosti, spomeňte aj tie.
V pracovnej ponuke sa často nachádzajú kľúčové slová pre danú pozíciu, ktoré by nemali chýbať ani vo vašej žiadosti.
Dôležitý úvod a záver žiadosti do zamestnania
Veľmi dôležitou súčasťou žiadosti do zamestnania je zdvorilé predstavenie a aj pozdrav na záver. Ak viete konkrétnu osobu, komu žiadosť posielate, uveďte aj jej meno nie len pozdrav „Dobrý deň“, ale napr. „Dobrý deň p. Novák“. Ak meno osoby nepoznáte uveďte len „Dobrý deň“. Na záver uveďte pozdrav a určite nezabudnite na vaše meno.
Ak dodržíte tieto 4 jednoduché tipy, vaša žiadosť sa zasa o niečo vylepší a budete tak mať väčšiu šancu, že si vašu žiadosť personalista všimne a pozve vás na pracovný pohovor.