Aj dnes sa veľkému percentu študentov a absolventov nedarí nájsť žiadnu platenú brigádu či pracovnú pozíciu na trvalý pracovný pomer. Aktuálne sa nezamestnanosť mladých ľudí do 25 rokov pohybuje na úrovni 32,9%. Rozhorčenie mladých ľudí je čoraz väčšie a ani v najbližších mesiacoch sa nepredpokladá, že situácia sa z ničoho nič zmení. |
Ak sa teda v blízkej dobe neprispôsobí okolie , je už len na mladých ľuďoch ako na tento fakt budú reagovať. V tejto fáze však nepomôžu nadávky na systém školstva, na slabú či žiadnu spoluprácu škôl so spoločnosťami a celkovú prípravu mladých ľudí na trhu práce.
Aj samotný mladý človek môže rozhodnúť o tom, ako bude v živote úspešný. Záleží najmä od toho, čo všetko sa pre to pokúsi spraviť a čo všetko bude pre to ochotný obetovať.
Nie všetci mladí ľudia majú úplne totožnú štartovaciu čiaru v živote, no ich snaha a odhodlanie im môže zabezpečiť úspech aj napriek horšiemu postaveniu na začiatku.
Spoločnosti chcú človeka s praxou
„Kde mám získať prax, keď ma nikde nechcú vziať lebo nemám prax?!“ Celkom logická otázka, no táto zamotaná situácia už nejednému človeku úplne zobrala chuť do hľadania zamestnania. Naozaj to znie takmer beznádejne, no situácia nie je až taká zúfalá ako sa na prvý pohľad zdá. Treba však vedieť ako sa s ňou vysporiadať.
Skúsili ste všetko preto a využili ste všetky možnosti už počas štúdia, aby ste prax získali? Na školách (najmä vysokých, ale stále častejšie aj na stredných školách) je založených hneď niekoľko študentských organizácií či spolkov, ktoré mladým ľuďom pomáhajú získavať prax, zoznamujú ich so spoločnosťami, ich pracovnými podmienkami a pomáhajú im získavať praktické znalosti na rôznych projektoch pod dohľadom odborníkov z praxe. Samotné organizácia lákajú do týchto organizácií rôznymi podujatiami, dňami otvorených dverí a podobnými náborovými akciami, no záujem o ne zo strany ostatných študentov je stále pomerne nízky.
Tí, ktorí ešte majú tú možnosť, aby sa do nejakej takejto organizácie či klubu zapojili, by viac nemali váhať. Práve to je jedna z možností ako získať prax a potrebné zručnosti. Nejde len o to, že si budete môcť napísať do životopisu, ale získate veľmi dobré skúsenosti a kontakty.
Absolventi bez praxe a práce
Tí, ktorí už nemajú tú možnosť zapojiť sa do nejakej takejto organizácie tiež nemusia zúfať, no hlavne by nemali zostať neaktívni. Ak sa vám nedarí nájsť prácu, robte také aktivity, ktoré by vám v nájdení mohli neskôr pomôcť.
To čo dnes zamestnávateľov zaujíma a čo si často na pohovoroch všímajú je nadšenie pre prácu v ich spoločnosti, pre oblasť pôsobenia v ktorej pôsobí. To znamená, že ak viete, v ktorej oblasti by ste chceli nájsť uplatnenie, snažte sa dozvedieť o tejto oblasti čo najviac – čítajte blogy, publikácie, spravodajstvo z danej oblasti.
Rovnako sa zaujímajte aj o pozíciu, o ktorú by ste mali záujem. Zdrojov kde sa o tom dočítať je na internete množstvo. Na pracovnom pohovore zamestnávateľ po pár minútach uvidí, že máte veľký prehľad a váš záujem o danú prácu je skutočne veľký.
Ak viete o nejakej zručnosti, ktorá je pre danú prácu potrebná, neváhajte sa ju doučiť na nejakom kurze. Hoci tieto kurzy a workshopy nie sú zadarmo, investícia do nich vložená, sa vám môže mnohonásobne vyplatiť.
Ak sa vám do sebavzdelávania napriek tomu nechce investovať peniaze, môžete nájsť hneď niekoľko celkom bezplatných vzdelávacích podujatí na celom Slovensku, ktoré vám taktiež pomôžu rozšíriť si vaše vedomosti v danej oblasti.