Pracovný pohovor je najdôležitejšia fáza výberu nového zamestnanca, kedy sa v podstate rozhoduje o jedinom, a to či brigádu získate alebo nie. Personalista sa počas pohovoru pýta na rôzne otázky, ktoré by mali rozhodnúť o prijatí. |
Čo je však veľmi dôležité, malo by ísť len o relevantné otázky, ktoré odhalia vaše zručnosti a osobnostné vlastnosti a predpoklady pre správne vykonávanie práce na danej pracovnej pozícii. Je niekoľko tém, na ktoré sa seriózny personalista nepýta a na ktoré ani nemusíte odpovedať.
Na aké otázky nemusíte odpovedať na pohovore
Odpovedať určite nemusíte na otázky podobné tým uvedeným nižšie, a to z toho dôvodu, že ide o veľmi osobné otázky, ktoré v žiadnom prípade nemajú ovplyvniť prijatie do zamestnania. Týkajú sa napríklad náboženstva, sexuálnej orientácie, či vášho aktuálneho stavu.
- Aká je vaša sexuálna orientácia?
- Ste veriaci? Aké je vaše vierovyznanie?
- Budete sa v blízkej dobe vydávať / ženiť?
- Máte v pláne založiť rodinu? Kedy?
- Ste členom nejakej politickej strany?
- Ste tehotná?
- Máte deti?
Tieto a ďalšie podobné otázky by sa na pracovnom pohovore vyskytnú nemali, napriek tomu, ak sa na ne personalista či iný človek zodpovedný za vedenie pohovoru, spýta, mali by ste vedieť ako na ne reagovať.
Ako sa zdvorilo vyhnúť odpovedi
Je niekoľko celkom vhodných spôsobov, ako sa odpovedi vyhnúť, príp. ich aj zodpovedať. Skôr ako by ste však niektorú z otázok zodpovedali, spýtajte sa na dôvod položenia tejto otázky, napr. takto:
„Rád vašu otázku zodpoviem, môžem však vedieť ako táto otázka súvisí s pracovnou pozíciou?“
Iným spôsobom je úplné vyhnutie sa odpovedi a upovedomenie personalistu, že by sa na takúto otázku pýtať nemal, možno si sám v tom momente uvedomí, že sa pýta nevhodnú otázku. Reagujte napríklad takto:
„Podobnú otázku som ešte nikdy na pracovnom pohovore nedostal.“
Ak napriek tomu bude naliehať na odpoveď, informujte sa na dôvod, napríklad touto vetou:
„Prečo vás zaujíma odpoveď práve na túto otázku?“
Úplne neutrálnou odpoveďou, ktorá možno personalistu zabrzdí v kladení nevhodný otázok je veta:
„To je zaujímavá otázka“.
Skonštatujte to bez toho, aby ste čokoľvek viac k tomu dodali. Ak bude chcieť napriek tomu aj naďalej počuť vašu odpoveď, spýtajte sa ho na dôvod.
Základom pri reakciách na takto nevhodné otázky je reagovať na ne s chladnou hlavou a rozvahou a istotou. Personalista možno nemá v úmysle odpovede na tieto otázky zohľadniť a len sa informuje o človeku, ktorého má v pláne odporučiť na danú pracovnú pozíciu. Nezabúdajte však aj na to, že tak ako personalista sa na takéto otázky nemá pýtať, je aj viacero typov otázok, ktoré by sa pre zmenu nemali pýtať uchádzači o brigádu na pracovnom pohovore.