Vieš, ktoré zamestnania sa zachovali od starovekých čias až po dnes? Máme pre teba prichystaných 10 povolaní, ktoré ani čas ani technológie úplne neodstránili. |
Kedysi existovali práce, ktoré nám možno prídu až bizarné. V dnešnej dobe však máme mobily, rádia, tablety... mnoho technologických vymožeností, je jasné, že zanikli. Dnes si však povieme o prácach , čo sú natoľko nenahraditeľné, že obstáli celé stáročia.
Doktori
Dobrého doktora bude treba vždy. A pravdepodobne to vedeli už od staroveku, išlo o liečiteľov, ktorý sa starali napríklad o samotného panovníka alebo vojakov. Zo starých čias poznáme Otca medicíny a Otca plastickej operácie Sushruta, ktorý žil v Indii okolo 6. až 7. storočia. Vďaka nemu poznáme niečo také ako chirurgický zákrok.
Učitelia
Ak si ešte na škole, rešpektuj svojich učiteľov. Celý svet sa bez nich práce nezaobišiel už tisícky rokov. Trpezlivý prístup a vysvetlenie ti vedia dopriať práve oni. Síce je táto pozícia chápaná ako veľmi dôležitá, stále je málo ľudí, ktorí ju chcú vykonávať.
Spisovatelia
Už od staroveku bola pozícia spisovateľa alebo zapisovateľa veľmi podstatná, rovnako ako dnes pre nás. Bez nich by sme nikdy nemali také poznatky, ktoré máme dnes. Odraz doby pozorujeme najmä v ich dielach, zápiskoch, poézií alebo dokonca v textoch piesní. Z antického Grécka to bol napríklad známy Platón alebo Aristoteles. Dnes sa táto práca zachovala v podobe autorov kníh, poézie, ale aj v žurnalistoch.
Rozprávači príbehov
Ešte predtým, ako bolo vymyslené písmo, príbehy a diania sa podávali iba hovorovo. Práve k tomu boli dobrí rozprávači. A veru, že to nie je iba tak, upútať toľko ľudí v pozornosti si vyžaduje veľa praxe. Napríklad také rozprávky sa nepredávali nijako inak, väčšina z nich putovala svetom a dostala sa v každom regióne k inej forme.
Okultisti/ Médiá
Ich história siaha až 3000 rokov pred naším letopočtom do Číny, Babylonu a Egypta. V podstate išlo o veľmi vysokú hodnosť, ktorou tento človek disponoval. Predpovedanie budúcnosti alebo zhováranie sa s bohmi bola veľmi dôležitá úloha. V dobách kedy bolo náboženstvo na najvyššom piedestály, sa nikto neopovážil týmto osobám odporovať.
Architekti
Pyramídy v Gíze či Parthenon? Áno, na to všetko boli potrebné tieto múdre hlavy a vieme o tom aj dnes. Pozícia architekta sa stále posúva a občas je to číre umenie! Medzi známych architektov patrili napríklad Kallikrates a Iktinos, z rímskych je to Appolondros z Damasku, ktorý vybudoval plán slávneho Trajanovho fóra v Ríme.
Maséri
Kto by si nedal masáž v rímskych kúpeľoch? Bol by to skutočný zážitok. Pôvod masérov však siaha ešte hlbšie. Ostali nám tu dokonca doteraz a pomáhajú nám s rôznymi zdravotnými problémami.
Hudobníci/ Tanečníci/ Umelci/ Herci
Výskumníci veria, že prvá hudba sa začala tvoriť už pred vyše 50 000 rokmi dozadu. Tance, hudba a samotné umenie nemuselo pôsobiť iba ako zábava. Samozrejme, neskoršie kultúry ich využívali najmä pre propagáciu moci alebo zabavenie. Starším kultúram však tieto činnosti slúžili pri rituálnych či náboženským obradoch.
Mäsiar
V podstate sa toto povolanie môže datovať už od praveku, kedy prvý ľudia začali loviť. Lovenie a následne spracovávanie mäsa bola jedna z dôležitých vecí, čo sme sa za evolúciu naučili. V dnešnej dobe sa táto práca dostala až do podoby klasického mäsiara.
Farmári
Na čom sa budovala celá ľudská civilizácia? Toto povolanie sa začalo rozvíjať už pred 20 000 rokmi pred naším letopočtom v oblasti juhozápadnej Ázie, kde bola pôda najúrodnejšia. Podnes je možné vidieť osvojené techniky pestovania potravín, ktoré sa v nás formovali celé storočia. Síce sa doba automatizovala, stále je mnoho poctivých farmárov, čo si svoje potraviny pestujú na prírodnom základe, vlastnými rukami.
Samozrejme, nespomenuli sme všetky zamestnania, ktoré s malou úpravou dodnes fungujú. Ľudské vedomie a manuálna činnosť sa stále veľmi cení, dokonca sa za ňu platí najlepšie! Automatizácia je síce prospešná pre náš komfort, ale ako môžeme vidieť, pri niektorých týchto prácach sa človek vymeniť len tak nedá.