Získať brigádu v zahraničí znamená absolvovať predtým aj pracovný pohovor. Ten je veľmi dôležitý pre váš vstup na zahraničný pracovný trh. Pracovný pohovor, ktorý ma overiť uchádzača o brigádu v zahraničí má svoje isté odlišnosti od pracovného pohovoru, ktorý vedie personalista či zástupca slovenskej spoločnosti. |
O to väčšie rozdiely sú, ak sa daný pracovný pohovor dokonca koná za hranicami Slovenska. Odlišnosti pri pracovných pohovoroch v jednotlivých krajinách rozhodne sú. Preto sa oplatí vedieť, čo môžete čakať pri pracovnom pohovore v zahraničí.
Pracovný pohovor pre brigádu v zahraničí konaný na Slovensku
Ak sa pracovný pohovor pre brigádu v zahraničí koná na Slovensku pravdepodobne to bude v nejakej sprostredkovateľskej agentúre, ktorá rozhodne či je uchádzač vhodný pre brigádu v zahraničí. Nahradí tak absolvovanie pohovoru v zahraničí priamo u potenciálneho budúceho zamestnávateľa, čo by v mnohých prípadoch bolo ťažko zrealizovateľné a hlavne finančne veľmi náročné.
Uchádzač, ktorý chce brigádu napríklad v USA a nechce si hľadať brigádu priamo na mieste, má možnosť cez sprostredkovateľskú agentúru absolvovať pohovor na Slovensku. Zamestnávateľ na odporúčanie agentúry potom prijíma uchádzača.
Tí odvážnejší si zháňajú brigádu v zahraničí na vlastnú päsť, čo tiež znamená, že pracovný pohovor absolvujú už v danej krajine v zahraničí.
Pracovný pohovor v zahraničí
Pohovor v zahraničí sa krajina od krajiny líši, takže ak ste už absolvovali nejaké pohovory na Slovensku, nebuďte šokovaní, ak tento pohovor bude v niečom iný. V prvom rade si nezabudnite vziať so sebou niektoré dokumenty a doklady, svoje fotografie.
V niektorých štátoch sa takmer určite stretnete s formálnym pracovným pohovorom priamo v spoločnosti (Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Škandinávia), niektoré krajiny ako napr. Francúzsko sú typické skôr neformálnym pracovným pohovorom niekde v kaviarni.
Pred pohovorom sa snažte zistiť o aký typ pohovoru pôjde a podľa toho sa naň aj pripravte. Na pracovný pohovor sa snažte prísť skôr (aspoň 10 minút pred konaním pohovoru), napriek tomu, že v niektorých krajinách je bežné, že vás nechajú čakať dlhšie.
Dôležité je tiež vedieť v akom jazyku bude pohovor vedený. Ak bola ponuka uvádzaná v anglickom jazyku s najväčšou pravdepodobnosťou bude aj pohovor vedený v tomto jazyku. Ak bola ponuka uvádzaná v domácom jazyku, pripravte sa na to, že tento pohovor bude takmer určite v domácom jazyku.
Aj pri pohovore v angličtine sa snažte aspoň pár slov povedať aj v jazyku, ktorý je úradným jazykom danej krajiny (ak ním nie je angličtina), spravíte tak na personalistu ešte lepší dojem.
Rozdiel je aj v tom o čom môžete na pracovnom pohovore v zahraničí hovoriť, čo vyzdvihnúť, čo bude vašimi plusmi a mínusmi. Na pohovore v zahraničí budete vnímaný ako cudzinec, a tak aj pohovor s vami bude trochu iný ako s domácimi. Môže to však pre vás mať aj výhody, samozrejme ak sa o nich na pohovore zmienite.
Môžete zvýrazniť vaše znalosti pracovných postupov a obchodné praktiky v rodnej krajine. Pre zamestnávateľa, to môže byť veľmi zaujímavé, keďže prinesiete do jeho spoločnosti niečo, čo v nej doteraz nebolo.
Presvedčiť ho môžete aj bohatými znalosťami o krajine, kde sa koná pohovor ako aj o spoločnosti, o ktorej pozíciu sa uchádzate. Nezabudnite ho usvedčiť aj v tom, že sa jednoducho adaptujete na pracovné podmienky v danej krajine.
Nezabudnite sa pripraviť aj na otázky personalistu. Ten sa vás takmer určite bude pýtať napríklad aj na to, prečo ste sa rozhodli vycestovať za brigádou do zahraničia, príp. prečo by ste chceli žiť v danej krajine.
Ďalšie tipy pre pracovný pohovor sú totožné ako to platí aj pre pohovor na Slovensku. Ak si chcete vyskúšať pracovný pohovor nanečisto, môžete tak pre rôzne pracovné pozície (animátor, čašník, hosteska a pod.)urobiť v simulátore pracovného pohovoru.
Cestovať či necestovať na pracovný pohovor do zahraničia?
To či je veľký risk cestovať na pracovný pohovor do zahraničia je ťažká otázka. Mnohí, ktorý si hľadali brigádu na vlastnú päsť hovoria, že nebolo tak náročné získať prácu v zahraničí, hoci museli absolvovať aj niekoľko pohovorov. Často tak máte možnosť získať aj lepšiu prácu, ako keby si brigádu vybavujete cez sprostredkovateľskú agentúru. Výhodou je tiež, že nemusíte platiť agentúre žiadne poplatky za nájdenie brigády. Nevýhodou je fakt, že pri ceste do zahraničia ešte nemáte isté, že sa vám podarí nejakú dobrú brigádu nájsť.
Ak teda uprednostňujete istotu pred rizikom je ideálnym riešením vybavovať brigádu v zahraničí cez sprostredkovateľskú agentúru. Tá sa postará o všetko, vy len na pohovore v agentúre ukážete, že ste schopný na brigádu v zahraničí (zisťujú sa najmä jazykové znalosti) podľa, ktorých vám agentúra vyberie, resp. odporučí konkrétne brigády.