Ak sa uchádzač hlási na brigádu, v ktorej bude používať angličtinu, je isté, že z tohto cudzieho jazyka bude na pracovnom pohovore preskúšaný. To ako prísne bude hodnotiť personalista úroveň angličtiny závisí aj od toho, aké boli požiadavky na jazykové zručnosti uvedené v ponuke na brigádu. |
Aj na slovenskom trhu sa objavuje stále viac zahraničných firiem, resp. aj slovenské firmy pôsobia globálne, chcú sa presadiť na svetovom trhu. Pre komunikáciu s okolitým svetom sa pritom najčastejšie používa svetový jazyk – angličtina. Aj preto je pre uchádzačov o prácu stále dôležitejšie ovládať anglický jazyk na čo najlepšej úrovni. Často je to úplne kľúčovou podmienkou pri prijímaní do zamestnania.
Zvážte vašu úroveň anglického jazyka
Aby neprišlo k nejakým nedorozumeniam je veľmi dôležité správne určiť svoju úroveň jayzkových znalostí. Často sa totiž na pohovoroch stáva, že uchádzač uvádzal v životopise úroveň veľmi pokročilý, príp. pokročilý (Upper-intermediate, intermediate) a až personalista na pracovnom pohovore zistil, že jeho jazykové znalosti sú na úrovni mierne pokročilý(Pre-intermediate), príp. uchádzač ovláda len základy angličtiny (Beginner). Zistiť úroveň jazyka sa dá aj prostredníctvom rôznych testov publikovaných na internete, najistejšie ale túto úroveň zistí len odborník. Bežne sa úrovne cudzieho jazyka označujú nasledovne:
- Beginner / Starter - začiatočník
- Elementary (A1) - pokročilý začiatočník
- Pre - Intermediate (A2) - mierne pokročilý
- Intermediate (B1) - stredne pokročilý
- Upper - Intermediate (B2) vyšší pokročilý
- Advanced (C1) - pokročilý
- Proficient (C2) - jazykovo spôsobilý
- Expert - expert, tlmočník
Aj kvôli zisteniu úrovne jazyka, často personalista dohodne s uchádzačom ešte telefonický pohovor, v ktorom pomerne rýchlo otestuje jazykové znalosti, až následne je uchádzač na pracovný pohovor pozvaný, resp. nepozvaný.
Oplatí sa vedieť cudzí jazyk?
Jazykové znalosti sú dnes pri hľadaní brigády úplne kľúčové. Už takmer pri každej brigáde zamestnávatelia vyžadujú minimálne základnú znalosť jedného cudzieho jazyka (pričom ako základ sa považuje angličtina). Sú však aj brigády, ktoré vyžadujú pokročilú, či dokonca expertnú znalosť, a to aj dvoch cudzích jazykov. Otázka na odpoveď, či sa oplatí vedieť cudzí jazyk, je jednoznačne áno. A to aj v prípade, že cudzí jazyk nie je vyžadovaný.
To či je vyžadovaná aj správna gramatika, alebo stačí vedieť dorozumieť sa v angličtine už závisí od konkrétnej pozície a od požiadaviek zamestnávateľa. V prevažnej miere sa však vyžaduje hlavne znalosť komunikácie v anglickom jazyku.
Testovanie angličtiny na pohovore
Personalista bude v prvom rade testovať komunikačnú stránku úrovne jazyka. Bude klásť rôzne bežné otázky zo života a tiež otázky, ktoré sa budú týkať priamo pracovnej pozície a oblasti pôsobenia spoločnosti. Dôležité sú pohotové reakcie na otázky, treba však dbať aj na správnu formuláciu a gramatickú správnosť viet.
Mnoho uchádzačov je prekvapených ak dostanú na pohovore písomný test z anglického jazyka. Na ten sú veľmi často nepripravení. Nemá byť pre uchádzača prekvapením, že pracovný pohovor bude napríklad celý vedený v angličtine, a že bude písať aj test.
Ešte predtým ako sa teda na takýto pohovor dostavíte, je dobré sa vopred informovať ako bude pracovný pohovor prebiehať. Kontaktuje personalistu a spýtajte sa ho, či bude pohovor vedený celý v cudzom jazyku a či budete písať aj test. Personalista vám určite na tieto otázky odpovie (ak vám tieto informácie doteraz neposkytol), nejde totiž o žiadne tajomstvo. Na pohovore sa potom môžete spýtať aj na to ako často a v akých situáciách budete priamo v práci angličtinu využívať.
Ako sa pripraviť na pohovor v angličtine?
Tým že dopredu viete (resp. zistili ste si), že absolvujete celý pohovor vedený v angličtine (alebo akomkoľvek inom svetovom jazyku) a taktiež písomný test, máte možnosť sa na to vopred pripraviť. Príprava by mala spočívať ako v nacvičení odpovedí na základné otázky (záchytné body o ktorých hovoriť), tak aj v preštudovaní pojmov, ktoré sa týkajú oblasti v ktorej spoločnosť pôsobí (IT, marketing, obchod, strojárstvo a pod.).
Pozrite sa na váš životopis a jednotlivo prejdite každú položku vášho CV-čka a snažte sa povedať o nej niečo v anglickom jazyku. Vzor životopisu v anglickom jazyku si môžeš stiahnuť aj v našej poradni. Takmer vždy personalista kladie otázky súvisiace práve s vašim životopisom. Odpovede, ktoré na pohovore použijete sa nikdy neučte naspamäť . Prípravou na pohovor v angličtine obyčajne uchádzač nestrávi viac ako hodinu času, aby si preopakoval všetko podstatné.