Rozhoduješ sa, ktoré jazyky sa ti oplatí študovať, aby si bol atraktívny pre väčšie množstvo firiem? Prinášame ti zoznam ôsmich jazykov, ktoré zamestnávatelia na Slovensku potrebujú najviac. |
Mať bilingválne alebo multilingválne znalosti sa pomaly stáva viac požiadavkou než výhodou pre zamestnancov. Vďaka globálnej ekonomike biznis potrebuje profesionálov, ktorí sú schopní komunikovať s klientmi po celom svete. To je dôvod, prečo ovládnie viacerých jazykov môže uchádzača zvýhodniť oproti konkurencii. Ak nie si rozhodnutí, pre ktorý jazyk sa rozhodnúť, ponúkame Ti prehľad tých, ktoré sa oplatí vedieť.
Dôležitosť jazykových znalostí rastie a ovládanie viacerých jazykov ti môže pomôcť pri hľadaní práce. Už viac ako polovica pracovných pozícií vyžaduje aspoň ovládanie angličtiny.
Vysvetlíme ti, prečo nie je vždy dôleité koľko ľudí danú reč ovláda. Ak si sa rozhodol pre čínštinu pretože ňou hovorí väčšina populácie, neznamená že ju naozaj v praxi využiješ.
Nižšie nájdeš zoznam ôsmich najžiadanejších jazykov
Anglický jazyk
Predpokladá sa, ak niekto ovláda jeden cudzí jazyk, zväčša ide o anglický. Nakoľko sú zahraničné hry, filmy či knihy voľne dostupné v anglickom jazyku, jeho ovládaním sa absolvent nebude priveľmi líšiť od ostatných rovesníkov. Už viac ako polovica pracovných pozícií vyžaduje minimálne ovládanie angličtiny.
Nemecký jazyk
Netreba ísť tak ďaleko, aby si sa presvedčil o užitočnosti tohto jazyka. Viedeň a iné rakúske mestá ponúkajú naozaj lukratívne pracovné ponuky. Tento jazyk je využiteľný aj u nás. Hoci sú u nás rozšírené spoločnosti z nemecky hovoriacich krajín, reč ovláda málo Slovákov. Znalosť nemeckého jazyka ti otvorí brány k pestrejšej ponuke zamestnania. A nielen to. Máš chuť objavovať nové informácie na internete či v knihách? Množstvo významných webstránok a publikácií je v nemeckom jazyku. Ideálne pre človeka, ktorý sa chce uplatniť v rámci Európskej únie. Nemčina je totiž hlavným jazykom Európanov. O čo vrúcnejšie by nás privítali domáci na lyžovačke vo Švajčiarskych alpách, na nákupoch v Parndorfe, či Októberfeste v Mníchove, ak by sme sa vedeli dohovoriť ich rodnou rečou. Nemyslíš, že je načase začať počúvať učiteľku nemčiny, ktorá ti radí neflákať sa na hodinách?
Francúzsky jazyk
Nejde len o veľmi príťažlivý a pôvabný jazyk. Jeho využitie nájdeš ako v slovenských podnikoch (napr. známa automobilka v Trnave) tak aj v Belgicku, Kanade, Švajčiarsku, či Maroku a v iných. Či už sa rozhodneš pre štúdium z kariérnych dôvodov alebo pre spoznávanie krás Madagaskaru, nemáš čo stratiť.. Nedaj sa odradiť radami, aký komplikovaný je tento jazyk. Každý má inú mieru hodnotenia náročnosti. Len pre pochúťky ako le foie gras, Le fromage, Les Vins sa oplatí preniknúť do kultúry Francúzska, inak nazývanému aj Krajina galského kohúta.
Španielsky jazyk
Španielčinou hovorí prirodzene viac ako 500 miliónov ľudí. Je to druhý najrozšírenejší materinský jazyk po mandarínskej čínštine. To však nie je argument, prečo sa ho začať učiť. Často sa s ním však stretneš aj pracovne u nás. Nemáš pocit, že pribúdajú hlasno sa chichotajúce hlasy so špeficickým temperamentom v našich mestách? Často sú to erazmus študenti prichádzajúci na Slovensko. Aj to je jeden z urýchľovačov, ako sa zdokonaliť v jazyku. Erazmus štúdium Ti prináša mnoho pobytov najmä v tejto horúcej krajine. Výhodou je aj to, že vďaka nemu pochopíš iné románske jazyky (napr. Taliančinu), a o to jednoduchšie sa ich naučíš.
Holandský jazyk
Prekvapilo ťa, že si objavil práve jazyk z tejto krajiny? Odporcom spoluhlásky „ch“ nemusí vždy ušiam lahodiť tento jazyk, využiješ ho však viac, než sa zdá. Počas brigády v Holandsku si môžeš vystačiť s dobrou angličtinou, len mizivé percento „Nizozemčanov“ neovláda anglický jazyk. No na získanie dlhodobejšej práce potrebuješ zdolať zábrany a rozvíjať holandskú slovnú zásobu. Keďže kurzov ponúkajúcich práve tento jazyk nie je na Slovensku mnoho, informuj sa o stážach, či štúdiu priamo v Holandsku. Vedel si, že holandské kráľovstvo patrí medzi najvýznamnejších obchodno-investičných partnerov Slovenska? Pri tomto jazyku platí dvojnásobné pravidlo- nie je dôležité kde všade sa ním dohovoríš, ale ako ti pomôže v tvojej kariére.
Nórsky jazyk
Keď už vycestovať, tak aspoň do „najlepšej krajiny na život“. Takéto ocenenie totiž rok čo rok vyhráva práve Nórske kráľovstvo. Aby si uspel v hľadaní práce v Nórsku, musíš dobre ovládať nórčinu. Tamojší zamestnávatelia si na tom naozaj zakladajú. Neboj sa skúšať aj takýto menej populárny jazyk, nebudeš prvým. Slovenská komunita má totiž v samotnom Osle silné zastúpenie. Z času na čas organizujú spoločné slovenské večery. Odporúča sa najmä tým, ktorí majú plány pokračovať v učení švédčiny či dánčiny.
Švédsky jazyk
Bez znalosti švédčiny nielen nebudeš vedieť, čo sa skrýva za podivnými názvami nábytku z veľmi dobre známej firmy, či flirtovať so sympatickou švédskou princeznou. Švédčina je jedným z oficiálnych jazykov Európskej únie. Po švédsky sa dohovoríš aj vo Fínsku, nakoľko je výučba švédčiny na fínskych školách povinná. Aby si počul tento germánsky jazyk, nemusíš cestovať ani cez Baltské more. Mnoho známych firiem (H&M, Oriflame, Volvo, Sony ... ) má pôsobnosť i na Slovensku. Hoci sú aj náklady na život vo Švédsku vyššie než u nás, z priemerného platu 3 000 eur by si snáď niečo ušetril.
Ruský jazyk
Jazyk, ktorý patrí do učebníc našich rodičov? Omyl! Čoraz viac študentov sa hlási na vysoké školy s odborom rusistiky. Zvýšený počet ruských obchodných partnerov či turistov je opäť dôkazom o narastajúcom trende. Tí, ktorý tento jazyk ovládajú povzbudzujú začiatočníkov tvrdením, že po naučení azbuky pôjde zdokonalenie prirodzene. Mnohé slová v ruštine sú rovnaké ako v slovenčine.
O jazykoch je dávno známe, že zdokonaľujú myslenie a trénujú kreativitu. Ťahá ťa to za exotickými jazykmi? Tak počúvaj srdce, nikdy nevieš, kedy ťa osloví indonézsky prezident! Okrem veľkej výhody na životopise sa tak pripravíš aj na budúce udalosti. Či už pri vycestovaní za zábavou, alebo udržovaním kontaktov so zahraničným kamarátom. Hor sa za poznaním nových kultúr!