Bol pre vás šport vždy oblasťou, ktorá vás lákala? Venovali ste sa mu aj aktívne?
Áno a venoval, behal som šprinty a prekážky od 12 do 20 rokov.
Rozmýšľali ste v detstve aj nad inými povolaniami?
Ani nie, všetko sa točilo okolo športu.
A čo vaše študentské časy? Zarábali ste si aj vy na brigádach popri škole?
Áno, ale len sporadicky, lebo takmer všetok čas zaberali tréningy, sústredenia, súťaže.
Pamätáte si na váš prvý zárobok z brigády? Čo ste si zaň kúpili?
Výška nebola nijak dramatická a využil som to na nákup športových potrieb. V tom čase boli iné ceny...
Prečo vás zo športov najviac chytila za srdce práve atletika?
Fascinuje ma hra čísiel, mien, krajín. Veľká rôznorodosť a pestrosť.
Za kariérou športového komentátora ste šli cielene, alebo bola skôr náhoda, že ste zasadli práve za komentátorský mikrofón?
Skôr cielene, vždy ma to bavilo. A sníval som o tom, že sa mi to raz podarí. A vyšlo to, mám za sebou päť olympiád a možno ma čaká aj šiesta v Rio de Janeiro.
Pravidelne sa vám darí prinášať na atletické podujatia na Slovensku a v Česku svetovú atletickú špičku. Viacerých by možno zaujímalo, ako prebieha napríklad taká komunikácia s manažérom Usaina Bolta, pred podujatím Zlatá tretra v Ostrave?
Sú to dlhodobé kontakty, ktoré sa pestujú celý rok. Prebieha vzájomná komunikácia, odkazy. Najmä cez email, ale aj telefón, ale aj špecificky cez blackberry Messenger.
V súčasnosti máme viacero atlétov, ktorí patria medzi top športovcov vo svojich disciplínach. Ako odborník, myslíte, že majú títo úspešní športovci svojich nástupcov v radoch žiakov, či dorastencov?
Jednoznačne, mladých vždy priťahujú vzory, príklady. Čím viac budeme mať špičkových atlétov na Slovensku, tým viac sa im budú chcieť podobať deti a mládež.
Boli ste aj manažérom takého atletického velikána ako je napríklad trojnásobný olympijský víťaz a stále aktuálny držiteľ svetového rekordu v hode oštepom Jan Železný. Ako vyzerá práca manažéra, tak úspešného a známeho pretekára?
Je náročná v skĺbení požiadaviek oboch strán. Sú tu predstavy pretekára a trénera, na druhej strane predstavy organizátora podujatia, sponzora, médií. Toto všetko treba zladiť, ale samozrejme prioritou sú predstavy atléta.
Atletického manažéra robíte už dlhú dobu. Zmenila sa nejako táto práca v priebehu rokov, resp. v poslednom období?
Ano zmenila tým že vznikajú silné agentúry, ktoré rozširujú počet atlétov, ktorých zastupujú a tiež aj rozsah svojho servisu. Už nejde len o zabezpečenie štartu na podujatí, leteniek, hotela ale aj finančné poradenstvo, lekárska starostlivosť a pod.
Myslíte si, že je šanca, aby sa aj na Slovensku konalo podujatie na úrovni napr. ostravskej Zlatej tretry? Atletický most v Dubnici pravidelne víta svetové mená atletiky, no v minulom roku bolo jeho konanie ohrozené z finančných dôvodov. Ako to vyzerá v tomto roku a podľa vašich predpokladov aj v tých nasledujúcich?
Na to, aby sa také podujatie mohlo konať treba v prvom rade zodpovedajúci štadión, taký na Slovensku nemáme. Ale sú plány neďaleko Bratislavy kvalitný štadión postaviť. S dubnickými funkcionármi som sa rozišiel, keďže možnosti a predstavy či plány už neboli v jednej línii s tým, čo sa v Dubnici konalo v posledných rokoch. Ale držím im palce, s mládežou pracujú výborne. Len prostredie a podpora okolia už nebola v smere organizovania top podujatia.
Ktoré z podujatí, ktoré ste mali možnosť komentovať považujete za najväčší zážitok vo vašej kariére?
Istotne spomínaných pať olympijských hier. Každé hry mali svoje špecifické hviezdy, zážitky, príbehy. Atlanta, Sydney, Atény, Peking, Londýn.
Pri svojej práci atletického manažéra a komentátora sa stretáte taktiež s mnohými významnými osobnosťami svetového športu. Na ktoré stretnutie si spomínate najradšej?
V rámci atletiky som sa stretol prakticky so všetkými hviezdami. Takže sú mi vzácnejšie momenty keď mám možnosť stretnúť sa s osobnosťou mimo atletiky. Napríklad Wayne Gretzky, Ivan Lendl a pod.
Ak by ste mali odporučiť prácu komentátora, športového redaktora, či atletického manažéra mladým, čo by ste im povedali? Prečo by mali chcieť robiť túto prácu? Pre koho je táto práca ideálna?
Základ je byť do istej miery fanatikom tejto práce. Mať ju rád, tešiť sa na každé podujatie či konkrétnu prácu. A potom pracovať na sebe vo všetkých smeroch. Či už čo sa týka odborných znalostí daného odvetvia, všeobecného rozhľadu, štylistike, slovenčine a pod.