Jedna z definícií motivácie je, že je to psychologický proces, ktorý aktivuje ľudské správanie a dáva mu účel a smer. Je to vôľa niečo dosiahnuť. Ak teda chceš chodiť do práca spokojný a odchádzať rovnako spokojný s výsledkom pracovného dňa, potrebuješ dobrú motiváciu. Na motivácii je dôležité pracovať každý deň. Tieto rady ti v tom možno pomôžu.
Ranný rituál
Človek je najproduktívnejší v dopoludňajších hodinách. Nebude teda na škodu naplánovať si na ráno najťažšie úlohy. Tajomstvo celého úspechu je v zadaní si cieľov. Ak máš viac vecí naraz, urči si priority. Neklaď na seba hneď ráno priťažkú úlohu. Zadaj si hneď ráno menšie body, ktorými sa budeš riadiť. Ráno sa človek ťažko prebúdza, ale ak máš presné nasmerovanie a budeš sa ním riadiť, sľubujeme ti, že deň ti rýchlo prejde, zrazu bude obedná pauza a po nej tie ľahšie zadania už zvládneš popri šálke kávy ľavou zadnou.
Prácu si rozdeľ
Prišiel si do práce a pri zistení, aký nový projekt či zadanie si dostal máš chuť skočiť z okna? Vidíš deadline a zisťuješ že to až tak nehorí? A vtedy sa to začne. Odložíš to. A na ďalší deň to zasa odložíš. A potom zistiš, že to začína horieť a upadneš do stresu. Dá sa tomu ľahko vyhnúť. Prvý deň venuj analýze daného zadania, vytvor si osnovu, čo kedy spravíš a venuj tomu projektu každý deň aspoň hodinku. Každý deň pôjdeš z práce s tým, že si bol produktívny a že si z tej hroznej úlohy už niečo dokončil, a do práce pôjdeš s tým, že z nej zasa ubudne. Uvidíš, že ešte pred deadlinom to odovzdáš a budeš spokojný. Podobne to funguje aj so zvládaním organizovania školy a práce naraz. Ak máš aj s tým problém náš článok by sa ti mohol hodiť.
Cvičenie
Čo tak si ráno privstať a miesto scrollovania sociálnych sietí si ísť zabehať či zacvičiť? Do práce potom pôjdeš svieži, nabudený, plný endorfínov šťastia a postupom času, keď uvidíš prvé výsledky, sa nebudeš vedieť dočkať rána aby si upevnil, čo si zatiaľ dosiahol.
Ak nie si proste ten typ a vieš to, odporúča sa aj čítanie kníh. Nemusí to byť hneď ráno, ale prijať čítanie kníh ako jeden z návykov nie je nikdy na škodu. Ak máš ťažkú prácu a vieš, že ti pomaly ničí mozgové bunky, si unavený z uvažovania, tak otvor knihu. Privedie ťa na úplne nové myšlienky. Na začiatok skús tak 20 minút za mesiac a postupne navyšuj.
Taktiež ide o svoj vlastný priestor. Nikto nie je aktívny celý deň, takže si odpočiň. Ticho vie mnohému pomôcť.
Zlepšuj si náladu
Prokrastinácia nevzniká z lenivosti, ale odvíja sa od nálady. Treba s ňou teda bojovať a zabezpečiť si na celý deň v práci dobrú náladu. Napríklad pripraviť si dobrý snack, na ktorý sa budeš tešiť, púšťať si v práci veselú hudbu, poznačiť si do kalendára udalosti, ktoré si vďaka práci môžete dovoliť. Možností je neúrekom, a závisia len na tebe.
Ale ak sa v tebe prokrastinácia honosne zabývala, musíš zabrať 2x viac. Nepremýšľaj negatívne, neplač nad prácou. Postav sa a jednoducho sa do toho pusti. Napokon sám uvidíš, že všetká tá "ťažká práca" bola iba v tvojej hlave a dá sa rýchlo a jednoducho zvládnuť.
Odmeň sa
Kto povedal, že odmeny sú určené len pre našich psíkov? Keď psík splní rozkaz, odmeníme ho. Ale čo my? Za dobre odvedenú prácu, na ktorú si hrdý, sa odmeň. Odmena je pre nás niečo ako spúšťač motivácie, kôli odmene sa prinútime niečo spraviť. Tak sa neváhaj odmeniť nejakým novým kúskom do šatníka, predĺženým víkendom, knihou alebo hocičím, čo ťa robí šťastným.
Ak si svoje ciele splnil, nikdy nie je na škodu vyjsť si von s kamarátmi, pokecať a osláviť to. Nič netreba preháňať, ale je to tiež zo spôsobov, ako sa odpútať a potešiť sa.
Nezaťažuj sa zbytočnosťami. Keď si v práci, venuj sa jej. Tvoja práca nemusí byť iba nepríjemné vstávanie a kopa úloh. Môže ti napomáhať v tvojom rozvoji a taktiež ťa odosobniť od problémov, dopriať ti tvoj vlastný priestor na vyjadrenie a veľa iných pozitívnych vecí. Podstatný je aj tvoj výber práce alebo brigády. Premysli si ako svoju prácu zoberieš lebo následne ťa tak bude brať aj ona.