Čaká ťa pracovný pohovor a chceš sa dôkladne pripraviť? Nachystali sme pre teba niekoľko rád, ako zaujať na pracovnom pohovore.
Urob príjemný prvý dojem
A teraz nehovoríme iba o tom, ako sa pekne obliecť, ale hlavne o tom, ako budeš vystupovať. Odoslanie životopisu je prvá fáza hľadania práce, pokrýva tvoje pracovné skúsenosti a zručnosti. Ak zamestnávateľa tvoj životopis zaujal, si na dobrej ceste.
Pohovor však nie je iba o tom, aby si zamestnávateľovi preukázal, že si dostatočne kvalifikovaný, to má možnosť z veľkej časti vidieť v životopise. Na pohovore sa sústreď na to, aby si zanechal príjemný, hrejivý dojem. Zamestnávateľ nechce iba niekoho dostatočne kvalifikovaného, ale tiež niekoho s kým sa bude jednoducho vychádzať a kto sa bude hodiť do už existujúceho kolektívu.
Pri prvom stretnutí so zamestnávateľom nezabudni sebavedomo podať ruku, tlak by nemal byť príliš silný ani úplne slabý. Vždy je veľmi príjemné komunikovať s človekom, čo sa usmieva, rovnako dôležitý je aj očný kontakt, aby zamestnávateľ vedel, že sa na neho sústredíš. Určite počas pohovoru nezaškodí vytiahnuť príbehy, či už zábavné, alebo o tvojom osobnom rozvoji, z bývalej práce a podobne.
Spoznaj svojho zamestnávateľa
Pred pracovným pohovorom si každý musí preštudovať, o akú firmu ide a čo sa v nej robí. Ak si chceš však počas pracovného pohovoru prilepšiť, je vhodné preskúmať aj dotyčnú osobu, s ktorou budeš mať pohovor. Je to bežná prax, robia to väčšinou zamestnávatelia, aby lepšie spoznali uchádzačov. Niekedy sa to robí aj naopak a je to veľká výhoda. Môžeš si popredu pripraviť rôzne témy, pomocou ktorých môžeš viesť rozhovor, uvoľniť atmosféru a preukázať svoj záujem. Nikdy nerozoberaj súkromné veci, sústreď sa na profesionálne úspechy a pod.
Pamätaj, pracovný pohovor nie je monológ alebo skúška, je to zoznamovanie. Je preto dôležité preukázať tvoj záujem o prácu aj zamestnávateľa.
Prezentuj svoje silné stránky a úspechy
Na pohovor musíš prísť so sebavedomím a hlavne, musíš vedieť, prečo by si mali zvoliť práce teba. Priprav si zoznam svojich úspechov a buď pripravený na to, aby si vedel odpovedať, aké sú tvoje silné stránky. Tvoje bývalé brigády alebo zamestnania museli do tvojho kariérneho života niečím prispieť. Spomeň si na svoje svetlé momenty, odvetvia, kde si vynikal - bola to komunikácia s klientami, jazykové zručnosti, kreativita alebo niečo iné? Zamestnávateľovi musíš ukázať, v čom najviac vynikáš.
Možno náročnejšia otázka na každom pohovore je, aké sú tvoje slabé stránky. Zamestnávateľ nechce nič iné, ako úprimnosť. Na pohovore síce nikto nechce vyznieť, ako slabý jedinec, ale sme ľudia, robíme chyby a máme aj slabé chvíľky. Prerozprávaj o svojich slabých stránkach a ako sa ich snažiť minimalizovať, aký je tvoj príbeh? Ako prekonávaš ťažké situácie alebo stres? Ukáž, že na sebe pracuješ a uvedomuješ si aj svoje slabé stránky.
Pracovný pohovor nie je iba o tebe, ide hlavne o to, aby ste si z oboch strán sadli a aby obidve strany našli čo hľadajú. Síce presne nikdy nevieš, čo ťa bude čakať, radšej sa vždy poriadne priprav. V prvom rade potrebuješ dôkladne poznať svoj životopis, aby si o ňom mohol plynule rozprávať. Z histórie svojich zamestnaní vyber highlighty, ktoré ťa zapíšu v očiach zamestnávateľa, preukážu tvoje silné stránky a úspechy.
Nezabudni do miestnosti prísť s odhodlaním a sebavedomím, podanie ruky je samozrejmosťou. Počas pohovoru udržiavaj očný kontakt, usmievaj sa a nezabudni sa pýtať. Ak si nie si istý, ako bude pracovný pohvoor prebiehať, preskúšaj sa najprv v našom Simulátore pracovného pohovoru.