Kolónka “Zručnosti” a “Silné stránky” sú v životopise veľmi dôležité. Hovoria o veciach, v ktorých si dobrý a presne to chce zamestnávateľ vidieť - čo, ako nový brigádnik, prinesieš do jeho firmy.
Poradíme ti na základe čoho vybrať zručnosti a vlastnosti do životopisu, ktoré tam nepatria a naopak, ktoré sú plne vítané.
Zručnosti, ktoré by si nemal dať do CV
Zručnosti, ktoré neovládaš
Klamať v životopise by sa určite nemalo. Nemusí ti to vôbec pomôcť, naopak, môže ti to ešte viac uškodiť. Zamestnávateľ si kedykoľvek môže overiť tvoje vedomosti, či už priamo na pohovore alebo potom v zamestnaní. Vyhni sa nepríjemnostiam a do životopisu pridaj iba tie zručnosti, ktoré naozaj ovládaš.
Zručnosti, ktoré nijako nesúvisia s brigádou
Životopis by mal byť zaujímavý, ale nie príliš dlhý a preplnený zbytočnými informáciami. Na brigádu, ktorú si si vybral, musíš ovládať niektoré zručnosti a najlepšie ich nájdeš priamo v inzeráte. Spíš si svoje silné stránky a zručnosti, ktoré ovládaš a následne ich vyselektuj a vyber iba tie, ktoré sú vhodné pre brigádu.
Zručnosti, ktoré osviežia tvoje CV
Soft skills
Zručnosti nie sú iba o tom, čo dokážeš urobiť, ale aj o tom, aká si osoba. Kurz soft skills by si mal vyskúšať každý. Pomáhajú človeku rozvíjať svoj charakter, vylepšiť komunikáciu a vzťahy s okolím ale aj výkon v práci. Soft skills sa prosto hodia do každého životopisu. Môžu to byť zručnosti, ako napríklad:
-
Schopnosť pracovať v tíme
-
Empatia
-
Efektívna komunikácia
-
Organizovanosť
-
Time managment
-
Kritické myslenie
-
Kreativita
-
Spoľahlivosť
Hard skills
Ide o zručnosti, ktoré sa dokážeš naučiť, zlepšovať pravidelným opakovaním, praxou a sú merateľné. Tie nie sú až tak flexibilné, ako spomínané soft skills. Hard skills súvisia priamo s nejakou profesiou, ide napríklad o:
-
Programovacie jazyky
-
Grafické programy
-
SEO marketing
-
Znalosť cudzích jazykov
-
Analýza dát
-
Strojopis
-
Rôzne manuálne práce (napríklad na stavbe)
-
Účtovníctvo
Pamätaj, do životopisu by si nikdy nemal pridať zručnosti a silné stránky, ktoré nemáš alebo neovládaš. Hard skills musia byť vždy prispôsobené inzerátu, na ktorý reaguješ, soft skills sú o niečo flexibilnejšie a môžeš ich využiť všade.
Rady navyše
Odprezentuj svoje silné stránky a zručnosti
V životopise môžeš svoje silné stránky a zručnosti zvýrazniť rôznym spôsobom. Nemusíš ich zahrnúť iba do samostatnej kolónky, ale priamo do pracovných skúseností. Kolónka "Pracovné skúsenosti" nemusí zahŕňať iba názov spoločnostu, v ktorej si pracoval a názov tvojej pracovnej pozície. Môžeš každú pracovnú pozíciu rozšíriť krátkym textom alebo odrážkami o tom, čo si presne v práci robil. Okrem toho, že svoje zručnosti zviditeľníš, zamestnávateľ môže presne vedieť, čo si v práci robiť.
Do životopisu sa dá pridať aj samostatná kolónka "O mne", môžeš ju využiť na krátky motivačný list, prípadne doplniť informácie, ktoré sa ti nehodilo pridať do nijakej kolónky.
Prispôsob životopisu brigáde, ktorú chceš
Jeden životopis vždy nestačí. Pokiaľ sa zaujímaš o prácu grafika, je úplne zbytočné do životopisu navyše zapisovať, že si pred 4 rokmi pracoval ako pokladník v supermarkete. Životopis by sa mal vždy prispôsobiť práci, ktorú hľadáš alebo resp., do ktorej ho posielaš. Zahŕňa to zručnosti, silné stránky, ale aj kolónku vzdelanie, kurzy, pracovné skúsenosti a prípadne aj motivačný list.
> Vytvor si svoj životopis online <