Priveľké množstvo optimizmu nás núti potlačiť negatívne emócie. To, že sú emócie negatívne neznamená, že by sme ich nemali prežívať, patria do našich životov rovnako ako tie pozitívne. Rovnako, ako prežívame radosť by sme mali prežiť aj smútok a plač. potláčanie týchto emócii sa neskôr môže odraziť na našom fyzickom, či psychickom zdraví.
Toxická pozitivita hovorí o tom, že by sme mali byť neustále štastní a pozitívni. Optimizmus je tu posunutý na taký level, že negatívne emócie a udalosti znevažuje, ba dokonca ignoruje.
Optimizmus vs toxická pozitivita
Nie je nutné tieto dva pojmy považovať za synonymá. Optimista hľadí na problémy s pozitívnym koncom, no uvedomuje si, že ho po ceste čaká veľa prekážok. Jedinec, čo presadzuje toxickú pozitivitu znevažuje negatívne pocity a tvári sa, že sa mu v živote nič zlé stať nemôže a nedeje.
Každý z nás sa už určite stretol s prejavmi toxickej pozitivity. Možno doma, v práci, v škole alebo len v bežnej konverzácii. Zverujete sa kamarátovi so svojimi problémami a jeho odpovede znejú nejako takto:
-
“Mohlo by byť aj horšie.”
-
“Nebuď smutný, na každého z nás niekde čaká šťastie - musíš ho len nájsť.”
-
“Nakoniec všetko dobre dopadne.”
-
“Čím viac budeš makať, tým rýchlejšie dosiahneš, čo chceš.”
-
“Nesťažuj sa, niekto sa má aj horšie ako ty.”
-
“Čo by za to, čo máš dali iní ľudia.”
-
“Hlavne, že si zdravý.”
Zdajú sa vám povedomé? Mnohokrát ich ľudia používaju na naladenie lepšej atmosféry, no na prijímateľa majú opačný efekt.
Toxická pozitivita v práci
Často sa s výrokmi vyššie stretávame aj na pracovisku. Na brigáde alebo v zamestnaní by sme sa mali cítiť dobre. Všetci dobre vedia, že spokojný zamestnanec je produktívnejší a kreatívnejší.
Avšak na niektorých pracoviskách sa s toxickou pozitivitou stretneme na dennej báze. Prejavuje sa ignorovaním problémov v kolektíve, ako napríklad bossing alebo bobbing. Mnohokrát nadriadení ignorujú námietky a pripomienky zamestnancov, čím docielia, že sa k ním prestanú vyjadrovať. Na meetingoch majú pracovníci strach a obavu sa ozvať a problémy riešiť, nakoľko sú tlačení k prehnanej pozitivite na pracovisku.
Ako sa toxickej pozitivite na pracovisku vyvarovať?
Najlepší spôsobom, ako nepodľahnúť toxickej pozitivite na pracovisku je o nej nahlas hovoriť. Ak sa v práci cítiš nevypočutý, ozvi sa znova a znova. Samozrejme, že je nekomfortnejšie ísť proti prúdu, no stojí to za to. problémy na pracovisku musia byť riešené a musíme na nich poukazovať. Motivuj aj svojich kolegov a kolegyne v jednote je sila.
Zamestnávatelia by mali vytvárať zdravé a otvorené prostredie
Zamestnanci majú stále na výber si nájsť novú brigádu alebo prácu. Pre nich je podstatné aby sa v nej dobre cítili, boli vypočutí a ocenení.
Ľudia majú tendenciu sa so svojimi problémami zverovať najmä tým, ktorým veria a vedia, že ich vypočujú. Ak sa zveria práve tebe neodpovedaj im toxicky. Vypočuj ich, pokús sa im poradiť a pomôcť. Ignorovať ich problémy nemusí skončiť dobre, človek sa hanbí, cíti izolovane a stráca dôveru v ľudí a potom už je na nápravu neskoro.
“It is okey not to be okey”, skvelo vystihuje prístup k tejkto téme. Ak sa cítime zle mali by sme to dať najavo, pocity prijať, vyhľadať pomoc a niečo s tým spraviť. Je dôležité byť vypočutý, lebo len tak vieme ďalej pracovať na svojom duševnom zdraví.