Existuje množstvo faktorov, ktoré nás motivujú začať pracovať už popri štúdiu, či už to je finančná nezávislosť, osamostatnenie sa od rodičov, ale aj napríklad získanie nových pracovných skúseností a vylepšenie si svojho životopisu. Nech už je to akokoľvek, začať pracovať sa nám naozaj oplatí. Kde hľadať a ako začať sa dozvieš tu, poďme na to!
Študent / Brigádnik
Kedy môžeš začať, ako študent brigádovať? Podľa zákonníka práce môže dohodu o brigádnickej práci študentov zamestnávateľ uzavrieť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta strednej školy, alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia a ešte nedovŕšila 26. rok veku. Je nutné aby ju zamestnávateľ s brigádnikom uzatvoril písomne, vo forme zmluvy.
Kde hľadať?
Existuje množstvo webových stránok, alebo zdrojov, kde sa dá nájsť práca, prípadne brigáda. Niekoľkými jednoduchými klikmi na tvojom smartfóne, či počítači a vyhľadáš prácu, ktorá je ako ušitá na mieru priamo pre teba. Mala by spĺňať niekoľko kritérii: mala by ti časovo, platovo a aj prakticky vyhovovať.
Čas v spojení so štúdiom
Keďže si ešte študent nemôžeš očakávať, že budeš v práci nonstop. Vyhľadávaj pod pojmom brigáda, v kritériách prijatia skontroluj koľkokrát do týždňa, prípadne koľko hodín budeš musieť venovať práci a či bude tvoja práca kooperovať s tvojim rozvrhom. Prípadne je vyhovujúce sa dohodnúť so zamestnávateľom, či by ti umožnil, pracovať v čase kedy je ti to dovoluje škola.
Plat a platové podmienky
Samozrejme, že prostredníctvom brigád nezarobíš toľko, ako keby pracuješ na plný úväzok, no ako študentovi sa ti každé euro zíde. Môžeš finančne pomôcť nie len sebe ale aj rodičom.
Výdavky za internát, stravu alebo aj napríklad na nové oblečenie budú hneď jednoduchšie, keď budeš vedieť prispieť z vlastného vrecka. Bonusom je taktiež, že si začneš peniaze vážiť a naučíš sa s nimi zodpovedne manipulovať.
Praktickosť
Mysli na to, ako bude daná práca vyzerať v tvojom životopise. Bude zaujímavejší? Určite by si mal zvažovať prácu alebo brigádu, ktorá ti dá isté skúsenosti a prax. Ideálne je sa zamestnať v odbore, v ktorom chceš pracovať aj do budúcna, prípadne ho študuješ.
Avšak, akékoľvek pracovné skúsenosti budú plus, či už pre teba samého ale budú aj ukazovateľom toho, že si pracovitý človek a hlavne vhodný kandidát pre zamestnávateľa.
Výhody a nevýhody práce popri štúdiu
Ideálnym prípadom je, ak má štúdium nastavené podmienky, ktoré vyhovujú aj študentom, ktorí chcú pracovať. Pomocou odborného vzdelania nezískate len vedomosti, ale možno aj pracovné príležitosti. Za najväčšie výhody sa samozrejme považujú finančná nezávislosť a získanie skúseností.
Avšak, častá práca popri štúdiu sa môže odzrkadliť na našich výsledkoch v škole, alebo našej psychickej pohode. Nedostatok oddychu v nás môže po čase vyvolávať úzkosti a únavu. Nevýhodou môže byť taktiež neprimerané finančné ohodnotenie.
Je teda potrebné si určiť priority, aké výsledky sú pre nás v škole dostačujúce a či nám za to naozaj brigáda stojí. Je priam nutnosťou pre nás nájsť balance, aby sme boli schopní zvládať oboje.